fbpx

Rolnicy powracają do starej metody zwalczania szkodników przez sadzenie polnych kwiatów zamiast używania chemikaliów

Użycie pestycydów okazuje się mieć negatywny wpływ na środowisko. Wielu rolników powraca więc obecnie do starożytnych, przyjaznych dla środowiska metod zwalczania szkodników. Jedna z nich zakłada sadzenie kwiatów, które w naturalny sposób odstraszają szkodniki z pomocą żywiących się szkodnikami owadów.

Współczesne metody rolnictwa obejmują użycie pestycydów w celu pozbycia się szkodników, są one jednak szkodliwe dla środowiska, oraz ingerują w rozwój upraw. Ich użycie wiąże się z dużym ryzykiem.

Jednym z poważniejszych problemów jest ich wpływ na populacje pszczół. Oprócz tego pestycydy wpływają negatywnie na zdrowie pracowników roli. Jakby tego było mało, z biegiem czasu szkodniki stają się bardziej odporne na pestycydy. Na szczęście ta “nowa” metoda ma szansę pomóc rolnikom zwalczać szkodniki w bardziej naturalny sposób, bez skutków ubocznych.

Ten sposób zakłada sadzenie kwiatów polnych wokół sadzonych upraw. To tak naprawdę stara praktyka. Kwietniki zapewniają dom dla owadów żywiących się szkodnikami, takich jak osy pasożytnicze, które zjadają mszyce i larwy mszyc.

Pasy kwiatów są znane jako “autostrada dla owadów”. Sadzi się je między uprawami. Posiane razem z ziołami, jak wykazały badania, skutecznie zmniejszają uszkodzenia liści, które jest powiązane z uprawami.

Metoda zwiększa bioróżnorodność i wspomaga bezpieczne i naturalne zwalczanie szkodników. Nie jest ona w stanie pozbyć się wszystkich szkodników, jednak przyczynia się do zmniejszenia ich populacji do tego stopnia, że ich obecność nie wpłynie znacząco na rozwój roślin uprawnych. Równie ważne jest oczywiście zmniejszenie użycia pestycydów.

Źródło:  disclose.tv

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

 

One thought on “Rolnicy powracają do starej metody zwalczania szkodników przez sadzenie polnych kwiatów zamiast używania chemikaliów

Dodaj komentarz