fbpx

Najmłodszy organista w Polsce. 8-latek zagrał mimo kontuzji

Niezwykły talent, niesamowita determinacja i ogromna miłość do muzyki — takie cechy wyróżniają Mikołaja Ożgę, najmłodszego organistę w Polsce. W wieku zaledwie 8 lat ma na swoim koncie występy w renomowanych miejscach Polski, zdobyte nagrody i niezachwianą pasję, którą dzieli się z publicznością.

Niebywały talent

Mikołaj uczęszcza do Szkoły Muzycznej w Witowicach oraz szkoły podstawowej. Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się bardzo wcześnie. W wieku 5 lat zadebiutował podczas prestiżowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Józefa Elsnera w Grodkowie, a od tego czasu jego kariera rozwija się w błyskawicznym tempie.

Dzięki wsparciu ojca, Pawła Ożgi, reżysera dźwięku, organisty oraz dyrygenta, Mikołaj mógł rozwijać swoje zdolności. Wspomina, że to właśnie muzyka nagrana przez ojca była impulsem do gry “ze słuchu”. Z czasem nauka czytania nut stała się kolejnym krokiem w jego muzycznym rozwoju.

Zwykły chłopiec z niezwykłym talentem

Mimo niezwykłych osiągnięć, Mikołaj to przede wszystkim 8-latek, który, jak każdy chłopiec w jego wieku, czerpie radość z codziennych zabaw. Lubi jeździć na rowerze, hulajnodze i bawić się klockami Lego. Jak sam mówi, niekiedy buduje z nich… organy.

Droga do sukcesu nie zawsze jest prosta

Jednak to, co wyjątkowo zapadło w pamięć publiczności podczas jednego z ostatnich koncertów Mikołaja, to jego niezłomna determinacja. Na dzień przed ważnym występem w ramach VII Oławskiego Lata Organowego, Mikołaj doznał kontuzji palca, która skomplikowała wykonanie przygotowanego repertuaru. W obliczu takiej przeciwności losu wielu by się poddało. Nie on. Wraz z ojcem przygotowali nowy repertuar na “trzy ręce”, prezentując publiczności wyjątkowy koncert, który z pewnością zostanie na długo w ich pamięci.

Dodaj komentarz