fbpx

Trzecia osoba na świecie wyleczona z wirusa HIV

53-letni mężczyzna z Niemiec stał się trzecią osobą na świecie, która została uznana za wyleczoną z wirusa HIV. Pacjent odzyskał zdrowie po przeszczepie komórek macierzystych odpornych na HIV od dawcy, które zastąpiły jego własne komórki szpiku kostnego.

Terapia antyretrowirusowa (ART) jest stosowana od lat u osób zakażonych wirusem HIV w celu obniżenia poziomu wirusa do niemal niewykrywalnego oraz uniemożliwienia przeniesienia go na inne osoby. Niestety, wirus pozostaje w rezerwuarach organizmu, co oznacza, że ​​w przypadku zaprzestania stosowania ART-u, wirus może zacząć się replikować i rozprzestrzeniać.

Jednakże, jak donosi magazyn “Nature”, pacjent z Düsseldorfu, 53-letni mężczyzna z Niemiec, jest trzecią osobą na świecie, która została uznana za wolną od wirusa HIV dzięki przeszczepowi szpiku. Leczenie to pozwoliło na eliminację rezerwuaru wirusa, co oznacza, że po zakończeniu leczenia ART mężczyzna pozostaje wolny od HIV. Przeszczep szpiku został przeprowadzony, gdy pacjent zachorował na ostrą białaczkę szpikową w 2018 roku.

Zespół lekarzy podjął decyzję o zniszczeniu komórek szpiku kostnego pacjenta i zastąpił je komórkami pochodzącymi od zdrowego dawcy, który posiadał mutację zwaną CCR5Δ32/Δ32. Jak wyjaśnia magazyn “Nature”, mutacja ta powoduje brak ekspresji białka CCR5 na powierzchni komórek, które wykorzystywane jest przez HIV do infekcji komórek odpornościowych. W ten sposób, komórki stają się odpornymi na działanie wirusa.

Choć pacjent z Düsseldorfu nie jest pierwszą osobą, u której skutecznie zastosowano kombinację ART i przeszczepu komórek odpornych na HIV, eksperci podkreślają, że mało prawdopodobne jest, by taka metoda była stosowana u osób niebędących chorymi na białaczkę, ze względu na duże ryzyko odrzucenia przeszczepu.

 

Dodaj komentarz