fbpx

Nowa technika druku 3D może naprawić uszkodzony mózg

W nowym, przełomowym odkryciu, naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego poinformowali o opracowaniu techniki druku 3D, która może otworzyć nowe horyzonty w leczeniu urazów mózgu. W skomplikowanym procesie badaczom udało się wydrukować komórki mózgowe, które naśladują ludzką korę mózgową, warstwę odpowiedzialną za takie funkcje jak język, pamięć, rozumowanie czy podejmowanie decyzji.

W pierwszym eksperymencie zastosowania tej techniki, komórki te zostały wszczepione do mózgu myszy, gdzie z powodzeniem zintegrowały się z gospodarzem. “To badanie stanowi znaczący krok w kierunku wytworzenia materiałów o pełnej strukturze i funkcji naturalnych tkanek mózgowych” – podkreślił dr Yongcheng Jin, główny autor badania.

Urazy mózgu, w tym te powstałe podczas sportów kontaktowych, są przyczyną wielu cierpień na całym świecie. Zwykle powodują uszkodzenie kory mózgowej. Niestety, mimo intensywnych badań w tej dziedzinie, do tej pory brakowało skutecznej metody leczenia. Terapia regeneracyjna z udziałem komórek macierzystych stała się jednym z głównych kierunków badań, ze względu na ich zdolność do przekształcania się w różne typy komórek.

Jednak dotychczasowy problem polegał na tym, że te komórki nie zawsze integrowały się z korą mózgową. Dzięki innowacyjnej technice nazywanej drukiem kropelkowym opracowanej przez zespół z Oksfordu, możliwe stało się stworzenie “bio tusz” z komórek macierzystych, który z powodzeniem zintegrował się z mózgiem myszy.

Mimo tych obiecujących wyników, naukowcy podkreślają, że nadal jest wiele do zrobienia. “Rozwój ludzkiego mózgu to delikatny i skomplikowany proces. Naiwnością byłoby sądzić, że możemy odtworzyć cały postęp komórkowy w laboratorium” – ostrzega profesor Zoltán Molnár.

Mimo to, odkrycie z Uniwersytetu Oksfordzkiego daje wielką nadzieję milionom osób na całym świecie dotkniętych urazami mózgu. Wraz z postępami w tej dziedzinie możemy być świadkami rewolucji w leczeniu neurologicznym w najbliższych latach.

Dodaj komentarz