fbpx

W Lublinie powstanie zielony dworzec. Ogród na dachu i rośliny na parterze

Coraz więcej budynków publicznych idealnie wpasowuje się w zielony krajobraz, stając się tym samym miejscem przyjaznym ludziom i naturze. Choć inwestycje kosztują majątek, to doświadczenie pokazuje, że wpływa to nie tylko na estetykę miasta, ale również samopoczucie ludzi. Tym razem przyszła kolej na Lublin, w którym powstanie zielony dworzec.

W Polsce jest wiele pięknych i nowoczesnych budynków dworcowych, m.in.: w Warszawie, Gdańsku i Malborku. Teraz przyszedł czas na Lublin. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie rozstrzygnął przetarg na wykonanie projektu o nazwie „Zintegrowane Centrum Komunikacyjne. Efektem prac ma być nowoczesny budynek kolejowy przy ul. Dworcowej w sąsiedztwie dworca głównego PKP. Inwestycja będzie gotowa do końca 2022 r., a jej koszt szacowany jest na 231 mln zł.

Architekci planują iść z duchem czasu – nowy budynek będzie wpisywał się w nowoczesną strukturę wielkomiejską jak i potrzebę urozmaicenia zielonej przestrzeni. Zielony dach z ogrodem, filary w kształcie “skamieniałych drzew”, a także rośliny posadzone na parterze budynku mają pomóc „zazielenić” Lublin.

-Jesteśmy w pełni gotowi do realizacji nie tylko od strony inżynierskiej, ale także organizacyjnej, tak aby zminimalizować utrudnienia dla mieszkańców związane z realizacją inwestycji – zapowiedział Artur Popko, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Operacyjny w Budimeksie.

Ale zielony wygląd to nie wszystko. Projekt zakłada wdrożenie ekologicznych technologii, między innymi innowacyjny system odzyskiwania deszczówki, która będzie wykorzystana w toaletach i do podlewania roślin. Architekci przewidzieli też stworzenie pompy ciepła oraz użycie kostki antysmogowej, czyli bruku, przy którego produkcji dodaje się dwutlenek tytanu. Dzięki niej będzie możliwe zminimalizowanie substancji szkodliwych dla ludzi ze spalin samochodowych. Rośliny posadzone na parterze będą dbały o właściwą wilgotność powietrza i cieszyły oko czekających na pociąg.

zielony dworzec

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: miasto2077.pl

 

Dodaj komentarz