fbpx

Pilotażowy program dla cyfrowych nomadów. Portugalska Madera najlepsza do pracy zdalnej

Madera, portugalska wyspa na Atlantyku, to zdobywczyni nagrody na najbardziej atrakcyjną europejską wyspę (European Leading Island Destination). Władze Madery postanowiły wykorzystać tę popularność kreatywnie.  Stworzono tu pilotażowy projekt wioski w całości wyspecjalizowanej pod kątem cyfrowych nomadów, czyli podróżników pracujących zdalnie.

Podczas gdy COVID-19 zmusił miliony pracowników do pracy zdalnej, okazało się, że na Maderę już dawno dotarli ci, którzy podróżują przez cały rok i pracują na swoich komputerach.

Ze względu na rosnącą liczbę cyfrowych nomadów, a także zdając sobie sprawę z tego, że zjawiskowe piękno wyspy będzie dla nich bardzo atrakcyjne, Madera stworzyła Digital Nomad Village. Wioska Cyfrowych Nomadów to miejsce z szybkim internetem, ekskluzywnymi hotelami, wydarzeniami społecznościowymi i bezpłatnymi powierzchniami biurowymi.

Wioska Cyfrowych Nomadów znajduje się w spokojnym Ponta do Sol na południowym wybrzeżu, z widokiem na Atlantyk, w niewielkiej odległości od stolicy wyspy, Funchal. Uruchomiony w lutym program pilotażowy dla wioski potrwa do końca czerwca.

„Wyspy Madery mają idealne warunki do przyciągania cyfrowych nomadów swoim naturalnym pięknem, aktywnością przyrodniczą, kulturą i fantastycznymi warunkami pogodowymi przez cały rok” – czytamy na stronie internetowej wioski.

„Istniała pilna potrzeba stworzenia zintegrowanej strategii, tak, aby Madera stała się znana również jako jedno z najlepszych miejsc na świecie do pracy zdalnej”.

Ta koncepcja jest wprowadzana we współpracy z rządem Madery, StartUp-em Madeira i uznanym cyfrowym nomadą Gonçalo Hallem. Osada może gościć jednocześnie do 100 mieszkańców i muszą się oni zobowiązać do pozostania w niej na co najmniej miesiąc. Aplikacje o pobyt na wyspie można wysyłać za pośrednictwem strony internetowej projektu. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Najlepsza wyspa

Europejski rynek turystyczny na wyspy jest bardzo konkurencyjny, a takie lokalizacje jak wulkaniczne, zielone Azory; Sycylia z jej wyśmienitą kuchnią i kulturą; greckie wyspy z ich długą historią oraz Cypr walczą o udział na rynku turystycznym każdego sezonu wakacyjnego. Mimo to Madera od lat uważana jest za najlepszą wyspę w Europie.

Położona na tej samej szerokości geograficznej co Casablanca, jest domem dla zarówno surowej jak i łagodnej scenerii – często przypomina Karaiby i oferuje ciepły ocean na wyciągnięcie ręki. Bogata wulkaniczna gleba, górzysty teren i lasy pokrywające 20% wyspy, tworzą naturalne piękno Madery.

A lasy na Maderze są równie wyjątkowe. Laurissilva, czyli las laurowy, jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest wyjątkowym reliktem drzewostanu, który obejmował większość południowej Europy 15-40 milionów lat temu. Obecnie ten rodzaj lasu z 79 unikalnymi gatunkami roślin naczyniowych, występuje tylko na Wyspach Kanaryjskich, Azorach i Maderze.

O podobnym lesie na jednej z wysp kanaryjskich pisaliśmy TU.

Madera została nazwana „najbardziej godną pozazdroszczenia wyspą na Ziemi” przez autora H.N. Coleridge’a w XIX wieku. Cóż, wszystko wskazuje na to, że niewiele się od tego czasu pod tym względem zmieniło. Jeśli jesteś cyfrowym nomadą, możesz tam zamieszkać i pracować zdalnie już dziś.

Źródło: Good News Network

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

Dodaj komentarz