fbpx

Badania wykazały, że konie potrafią zrozumieć ludzkie emocje

Konie zostały po raz pierwszy udomowione około 6000 lat temu na stepach w Rosji, Ukrainie i Kazachstanie, i odegrały dużą rolę w historii ludzkości. Przez stulecia służyły jako główna metoda transportu. Dziś w samych Stanach Zjednoczonych żyje ponad 9 milionów koni.

Jeśli zapytasz kogokolwiek, kto spędził jakiś czas z końmi, najpewniej usłyszysz historie o zdolności tych zwierząt do nawiązania kontaktu z ludźmi. Wystarczy, że spojrzysz im w oczy, i wydaje ci się, że wiesz, co myślą – i czują – i masz wrażenie, że w jakiś sposób cię rozumieją.

To, co niegdyś było tylko podszeptem intuicji, teraz ma oparcie w nauce. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Sussex i Uniwersytecie Portsmouth w 2018 wykazało, że konie potrafią zrozumieć i zapamiętać ludzkie emocje. Inne badania donoszą o podobnych wynikach – okazuje się, że konie potrafią także rozpoznawać ludzkie twarze i znaczenie ich wyrazów.

Aby przeprowadzić swój eksperyment, badacze pokazali udomowionym koniom fotografie różnych osób o różnych wyrazach twarzy, przede wszystkim ukazujące gniew lub radość. Koniom następnie pokazano zdjęcia osób z bardziej neutralnym wyrazem twarzy. Badacze poddali analizie ruch gałek ocznych koni i spostrzegli, że konie, którym pokazano zdjęcia zagniewanych twarzy, reagowały jak na zagrożenie.

Jak poznać, że koń czuje się zagrożony? Wcześniejsze badania wykryły, że konie mają tendencję do patrzenia swoim lewym okiem, jeżeli uznają coś za negatywne lub groźne.

Badacze nie wiedzieli, co ukazuje dana fotografia, tak by przypadkiem nie zmienili swojego zachowania, naśladując twarze widoczne na zdjęciu.

“Wiemy, że konie są społecznie inteligentne, ale to pierwszy raz, kiedy jakikolwiek ssak wykazał się tą konkretną zdolnością” – mówi Leanne Proops z Portsmouth.

“Co zadziwiające, one reagowały już po krótkim zerknięciu na zdjęcie osoby, z którą nie dzieliły ani pozytywnego, ani negatywnego doświadczenia.”

“Odkryliśmy, że konie nie tylko potrafią odczytywać wyrazy twarzy, potrafią także zapamiętać ostatni nastrój danej osoby, kiedy spotykają ją ponownie tego samego dnia – i, co ważne, dostosowują do tego swoje zachowanie” – mówi profesor Karen McComb z Uniwersytetu Sussex w informacji prasowej.

To trudne żeby wiedzieć, co dzieje się w umyśle zwierzęcia. Mamy tendencję przenoszenia naszej ludzkiej narracji na zachowanie zwierząt. Jednak w przypadku koni, być może coś w tym jest. One  zdają się rozumieć podstawowe ludzkie emocje i wyrazy twarzy, za pomocą których je komunikujemy.

Z całym  badaniem można się zapoznać w Current Biology.

 

Źródło: theheartysoul.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

 

One thought on “Badania wykazały, że konie potrafią zrozumieć ludzkie emocje

Dodaj komentarz