fbpx

Ranny żółw, który stracił muszlę w wyniku pożaru, otrzymuje pierwszą na świecie skorupę, wydrukowaną w technologii 3D

 

Ta niezwykła historia pewnej żółwicy, dotkniętej pożarem, jest inspiracją nowych metod rehabilitacji zwierząt.

Wszystkie żółwie mają skorupy, składające się z dwóch części: pancerza i kościstej części tworzącej partię brzuszną. Zapewniają im ochronę przed drapieżnikami, myśliwymi, i środowiskiem.

Ta żółwica była bliski śmierci, kiedy chirurg weterynaryjny dr. Rodrigo Rabello, “Thor”, ją odnalazł. Pożar całkowicie zniszczył jej skorupę ochronną.

Przeżyła okropny pożar, i w rezultacie zapadła na zapalenie płuc, przetrwała także 45 dni bez jedzenia, i straciła 85% swojej skorupy. Otrzymała później imię Freddy, po Freddym Kruegerze, postaci z filmu Koszmar z Ulicy Wiązów, który także został ranny w wyniku pożaru.

Ponieważ skorupa żółwia nie odrasta, Freddy stanęła w obliczu życia z niepełnosprawnością. Jednak “Animal Avengers”, samozwańcza grupa wolontariuszy i specjalistów z Brazylii, w której skład wchodzą dr. Rabello i trzej inni weterynarze, lekarz stomatolog oraz projektant 3D, była zdeterminowana, żeby to zmienić.

Zespół zyskał rozgłos, pomagając innym zwierzętom odzyskać sprawność dzięki technologii druku 3D. Przede wszystkim zaprojektowali i wydrukowali szereg protez dziobów dla tukanów, papugi oraz gęsi.

Jeden z weterynarzy, dr Roberto Fecchio, wyjaśnia, że z początku połączyła ich przyjaźń oparta o wspólną miłość do zwierząt i nauki.

Wkrótce zdali sobie sprawę, że mogą robić niesamowite rzeczy przy użyciu nowoczesnej technologii, przekraczając granice dotychczasowych możliwości w kwestii pomocy okaleczonym zwierzętom, podarowując im spersonalizowane protezy… i niejako drugie życie

 

Drużyna dokonała pomiarów skorup innych żółwi, projektując protezę dla Freddy. Do jej utworzenia wykorzystali tworzywo sztuczne na bazie kukurydzy i wydrukowali całość w kilku kawałkach.

Cicero Moraes, “Hulk”, użył zdjęć przedstawiających inne żółwie i zaprojektował odporną praktycznie na wszelkie uszkodzenia skorupę z czterech osobnych części. Następnie lekarz stomatolog, dr. Paulo Miamoto, zwany “Vision”, użył drukarki 3D i wydrukował skorupę w czterech częściach, które miały zostać umocowane na Freddy. Trwało to stosunkowo długo – wydrukowanie jednej części zajmowało około 50 godzin, a złożenie ich przypominało grę w puzzle.

Chirurg, “Iron Man”, Roberto Feccio, dopasował protezę do pozostałości z poprzedniej skorupy Freddy.

Kiedy nowa skorupa została już założona, grupa poprosiła brazylijskiego artystę Yuri Caldera, żeby pomalował białą protezę, nadając jej bardziej realistyczny wygląd. Najpierw jednak przeprowadzili badania, próbując znaleźć farbę, która nie będzie się ścierać ani nie zaszkodzi zdrowiu żółwicy.

Caldera ostatecznie ukończył dzieło, malując protezę kolorami specyficznymi dla żółwi.

Choć niezbędna była krótka operacja, aby przymocować protezę, Freddie odzyskała wkrótce pełną sprawność ruchową. Teraz wygląda jak każdy inny żółw, i może wieść szczęśliwe życie w swoim domu z jednym z członków Animal Avengers, weterynarzem dr. Rodrigo Rabello.

Filmik przedstawia montaż pierwszej na świecie w całości protetycznej żółwiej skorupy. Choć jest to tanie rozwiązanie poprawy sprawności zwierzęcia, jej materiał kosztował 136$ Dr. Rabello oświadcza:

“To pamiętne wydarzenie w medycynie weterynaryjnej. Od teraz zaczyna się nowa era, zwłaszcza jeśli chodzi o dzikie zwierzęta.”

Dodaje: “To w pełni satysfakcjonujące, i zawsze będziemy starać się ratować życia, nie ważne, czyje.”

 

Źródło: healthyfoodhouse.com

Tłumaczenie: Aleksandra Kotlęga

 

Dodaj komentarz