fbpx

Dźwięk budzika ma wpływ na to, którą nogą wstaniesz

Większość z nas nie przykłada wagi do dźwięku budzika. Umówmy się –  to jeden z mniej lubianych przedmiotów domowego użytku i naprawdę niewielu z nas dostrzega związek między brzmieniem dzwonka alarmu, a nastrojem w ciągu dnia.

A jednak warto zwrócić na to uwagę. Żeby uniknąć porannego oszołomienia, warto zastąpić krzykliwy dźwięk budzika czymś przyjemniejszym. Budziki z charakterystycznym i wbijającymi się w głowę alarmami powodują wzrost stresu, który potem generując kolejne nieprzyjemne sytuacje, towarzyszy nam niemal przez cały dzień. Przyjemna stopniowo podgłaśniania melodyjka, nie tylko pozwoli uniknąć nagłego wyrwania ze snu, ale sprawi, że już po obudzeniu bardziej spokojnie wejdziemy w dzień.

Trudności z prawidłowym wybudzaniem obniżają wydajność intelektualną przez 4 godziny po pobudce. Rozkojarzenie może być przyczyną spadku produktywności, błędów, a nawet wypadków drogowych. Zdenerwowanie i brak jasności umysłu napędza tylko kolejne czynniki stresowe i w efekcie finalnym przedłuża czas roztargnienia (z kilku godzin aż do wieczora).

Naukowcy badający prawidłowości pomiędzy jakością i poziomem nastroju, a dźwiękiem budzika do udziału w teście zaprosili 50 osób. Wyniki prac oparli na podstawie pytań zadawanych grupie respondentów.

– To badanie jest naprawdę ważne, ponieważ nawet astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej donoszą, że inercja senna ma wpływ na ich sprawność. Sądzimy, że ostre pikanie może zaburzać funkcjonowanie […] Aktywność naszego mózgu podczas przebudzenia,  gdy słyszymy bardziej melodyjne dźwięki, takie jak Good Vibrations zespołu The Beach Boys czy Close to Me zespołu The Cure, mogą pomagać w przejściu do stanu czuwania w bardziej spokojny sposób – wyjaśnia prof. Adrian Dyer.

Badania nad wpływem dźwięku budzika zostały przeprowadzone z myślą o osobach, które zaraz po wybudzeniu muszą zachowywać jasność umysłu ze względu na wykonywaną pracę. Teraz zespół Dyera jest na etapie ustalania, które melodie są najbardziej skuteczne i pozwolą na dobre rozpoczęcie dnia.

 

Opracowanie: Kasia Maj

Źródło: kopalniawiedzy.pl

 

Dodaj komentarz