fbpx

Supermarkety otwierają “kasy z czatem”, aby walczyć z samotnością wśród seniorów

1,3 miliona ludzi w Holandii przekroczyło 75 rok życia, dlatego jedna z dużych sieci supermarketów próbuje zadbać o to, żeby nie odczuwali oni samotności w starszym wieku. Skoro są już gadu ławki, to czemu by nie wprowadzić gadu kas? 

Niedawno pisaliśmy o gadu ławkach w Krakowie, a tymczasem holenderski rząd w ramach kampanii “Jeden przeciw samotności” zmobilizował organizacje, miasta, firmy i osoby prywatne do poszukiwania kolejnych rozwiązań dla walki z samotnością. Gigant spożywczy Jumbo dokłada swoją cegiełkę, wprowadzając innowacyjne kasy z czatem.

Pomysł na gadu kasy, czyli kasy z funkcją rozmowy, powstał ponad dwa lata temu, a latem 2019 r. pierwsza z nich została otwarta w Vlijmen w Brabancji.

Wywołało to wiele pozytywnych reakcji ze strony klientów, a teraz Jumbo rozszerza inicjatywę o kolejne pomysły. Do tego czasu w przyszłym roku w 200 sklepach w całym kraju pojawią się kasy z czatem, przy których osoby czujące potrzebę kontaktu i rozmowy z drugim człowiekiem będą mogły porozmawiać z kasjerem podczas codziennych zakupów.  Przy wyborze sklepów starannie brane są pod uwagę miejsca, w których poczucie osamotnienia jest głównym problemem.

Colette Cloosterman-van Eerd, prezes  firmy Jumbo i inicjatorka Narodowej Koalicji Przeciwko Samotności, jest mocno zaangażowana w tę akcję. Jak mówi:

Wiele osób, zwłaszcza osób starszych, odczuwa samotność.  Jako firma rodzinna i sieć supermarketów, jesteśmy w centrum społeczeństwa. Nasze sklepy są istotnym punktem spotkań dla wielu ludzi i chcemy odegrać rolę w identyfikacji i ograniczaniu samotności. Robimy to na różne sposoby, między innymi poprzez nasze gadu kasy. Jesteśmy dumni z tego, że wielu naszych kasjerów chętnie zajmuje miejsce za taką gadu kasą. Wspierają inicjatywę i ze szczerego serca chcą pomóc ludziom w nawiązaniu z nimi prawdziwego kontaktu. To mały gest, ale bardzo cenny, zwłaszcza w czasach, gdy świat się digitalizuje i staje się coraz szybszy.

Lokalne podejście do problemu samotności
Oprócz kas na pogawędki Jumbo podejmuje wiele innych inicjatyw mających na celu nawiązanie indywidualnych kontaktów międzyludzkich.

Cloosterman-van Eerd wyjaśnił, że “W Jumbo chcemy być czymś więcej niż tylko miejscem, w którym robi się zakupy. Na przykład, pomagamy naszym sklepom poprzez instrukcje sygnalizowania samotności wśród klientów i tworzenia lokalnych inicjatyw… W kilku sklepach znajduje się również kącik rozmów, gdzie klienci mogą napić się kawy i porozmawiać z sąsiadami.”

Ministerstwo Zdrowia, Opieki Społecznej i Sportu wsparło utworzenie lokalnych koalicji przeciwko samotności w każdej z 355 gmin w całym kraju. Organizowane są, m.in. odwiedziny domowe, infolinie telefoniczne i mapy aktywności dla pobliskich seniorów.

Miejmy nadzieję, że holenderski ruch na rzecz wspierania osób starszych przyjmie się w wielu innych krajach na całym świecie.

O gadu ławkach w Krakowie przeczytasz TU.

 

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

Źródło: Good News Network

Dodaj komentarz