fbpx

Gdzie znajdowała się twoja miejscowość, gdy na Ziemi były dinozaury? Sprawdzisz to na tej mapie

Wiek Ziemi szacuje się na ok. 4,5 miliarda lat. 750 milionów lat to zatem ułamek w historii naszej planety. W takim okresie może się jednak wiele zmienić. Mapa Ancient Earth pozwala cofnąć się maksymalnie o 750 mln lat, by sprawdzić, jak wyglądały wtedy kontynenty.

300 milionów lat temu na Ziemi istniał tylko jeden kontynent, który nazwano Pangaea. Około 200-150 milionów lat temu ten superkontynent zaczął dzielić się na dwie części: północną Laurazję i południową Gondwanę. Wraz z upływem czasu i bardzo powolnym przesuwaniem się płyt tektonicznych, nasza planeta przybrała postać, którą znamy dzisiaj.

Na interaktywnej mapie można sprawdzić, gdzie znajdowało się na przykład nasza rodzinna miejscowość maksymalnie 750 milionów lat temu, czyli 150 milionów lat przed pojawieniem się pierwszych organizmów wielokomórkowych.

Naukowiec Ian Webster stworzył cyfrowy globus, wykorzystując dane z platformy G-Plates.

Ancient Earth – mapa zmian na Ziemi

W skład cyfrowego globusu wchodzi 91 map paleogeograficznych obejmujących okresy fanerozoiku i późnego neoproterozoiku, ilustrujących dawną konfigurację oceanów i kontynentów, a także ważnych elementów, takich jak góry czy płytkie morza.

Ziemia 400 mln lat temu

Około 400 milionów lat temu na Ziemi pojawiły się pierwsze lądowe owady, wije i pajęczaki. Krajobraz wyglądał zupełnie inaczej niż teraz.

Ziemia 220 mln lat temu

Gdy pierwsze dinozaury zaczęły poruszać się po Ziemi ok. 220 milionów lat temu, Nowy Jork był o wiele bliżej Maroka niż obecnie.

Ziemia 20 mln lat temu

Kontynenty Ameryki Północnej i Ameryki Południowej wyglądają znajomo. Przodkowie człowiekowatych zaczęli dopiero pojawiać się na Ziemi.

Część naukowców uważa, że ziemskie płyty za około 300 milionów lat ponownie połączą się w superkontynent, który nazwali Amazją.

dinozaury

Dodaj komentarz