fbpx

ekoSKY – pierwszy polski, komercyjny samolot pionowego startu

Niezwykły dron ekoSky to samolot, którego konstrukcja umożliwia pionowy start i lądowanie, podobnie jak helikopter. Wznosi się na wysokość 30 metrów i może wykonywać swoją misję przez trzy godziny. Konstrukcja o wartości blisko 2 mln. złotych, wykonana z materiałów kompozytowych i napędzany wyłącznie silnikami elektrycznymi,  powstawała w czasie 16 miesięcy i jest dziełem firmy BZB UAS. Spółkę tworzą pasjonaci specjalizujący się w projektowaniu oraz produkcji bezzałogowych systemów latających.

Wrocławski startup przekonuje, że ich produkt jest innowacyjny i ma szansę na komercjalizację. W czasie testów przy pomocy kamery multispektralnej badano stan drzew, warzyw oraz zbóż w województwach dolnośląskim i opolskim. W rezultacie, dzięki użyciu ekoSKY, stało się możliwe określenie stanu rozwoju roślin.

Dane pozyskane podczas misji posłużyły do aktualizacji specjalnych map, które we współpracy z systemem geolokalizacji pozwalają na precyzyjne kierowanie maszyn rolniczych, celem uzupełnienia  potrzebnych nawozów w odpowiednich miejscach upraw leśnych lub rolnych.

Projektem zainteresowani projektem są między innymi przedstawiciele PGNiG, wsparcie firmy deklarowali także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

 

 

Źródło: tech.wp.pl

Opracowanie: KM

Dodaj komentarz