fbpx

W Krakowie stanęły domki dla jeży

W krakowskim Ogrodzie Ptasim rozpoczęto akcję „Dokąd tupta jeż”, której celem jest stawianie domków mających pomóc przetrwać zimę tym sympatycznym i pożytecznym zwierzętom.

Inicjatywa „Dokąd tupta jeż” rozpoczęła się latem od internetowej mapy, na Której mieszkańcy Krakowa mogli zaznaczać lokalizację kolczastych ssaków. Od czerwca do listopada pojawiło się blisko 500 miejsc, w których zauważono jeże.

– Nie spodziewałam się takiego odzewu na nasz apel. Początkowo myślałam o akcji typowo lokalnie, natomiast niespodziewanie rozrosła się ona na teren całego Krakowa. Okazało się, że jeże mieszkają w całym mieście, a krakowianom zależy, aby je chronić – komentuje Monika Firlej-Balik ze Stowarzyszenia Zielone Grzegórzki, inicjatorka akcji, którą prowadzi to stowarzyszenie przy współpracy Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Domki z drewna

– Mam nadzieję, że z Grzegórzek wezmą przykład inne krakowskie dzielnice. Żyjemy w dużym, rozwijającym się mieście, nie unikniemy budowania ulic, budynków, ale możemy wpłynąć na to, aby zadbać o tereny zielone i najlepszą ochronę żyjących tu gatunków – dodała.

Pierwsze domki dla jeży ustawione zostaną na Grzegórzkach, powstaną wokół nich tak zwane ekostrefy – czyli miejsca objęte zakazem koszenia traw i przycinania krzewów. Drewniane domki ułatwią jeżom przetrwanie trudnego dla nich, zimowego okresu, a dzięki zakazowi koszenia, zwierzęta te będą mogły czuć się bezpiecznie w okolicy, bez względu na porę roku.

Domki mają konstrukcję labiryntową, dzięki czemu jeże mogą do nich wchodzić bez przeszkód, a żaden większy drapieżnik nie dostanie się do środka.

– Pierwsze ekostrefy w Krakowie zostały utworzone w 2017 roku. Są to miejsca, w których zabiegi pielęgnacyjne, takie jak grabienie liści, koszenie trawy czy przycinka drzew, zostały ograniczone do minimum. Pozostawiane są także kłody martwego drewna i gałęzie. Każda ze stref przez cały rok zapewnia zwierzętom różnego rodzaju pokarm, a także miejsca schronienia. Rozpoczęliśmy od 11 stref w 9 parkach, a obecnie mamy już w Krakowie 24 strefy przyrodnicze o łącznej powierzchni około 16 hektarów – informuje Mateusz Nędza z Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Źródło: tvnmeteo

Dodaj komentarz