fbpx

Naukowcy przekształcili liście szpinaku w pracujące, ludzkie naczynia krwionośne

Naukowcom z Worcester Polytechnic Institute udało się przekształcić liście szpinaku w pracujące, ludzkie naczynia krwionośne. To odkrycie może zrewolucjonizować podejście do medycyny i dać nową szansę dla osób ze zniszczonymi organami.

Tak zwana medycyna regeneracyjna polega na doświadczeniach, mających na celu stworzenie żywej, ludzkiej tkanki w laboratorium. Miałoby to ogromne zastosowanie, pozwoliłoby zastąpić uszkodzone w wyniku choroby czy wypadków komórki narządów wewnętrznych nowymi, zdrowymi.

Na dzień dzisiejszy udaje się stworzyć żywą tkankę, ale bez sieci naczyń krwionośnych nie jest ona w stanie prawidłowo funkcjonować.

Szukając rozwiązania, naukowcy zaczęli eksperymenty na liściach szpinaku, udało się im usunąć komórki roślinne, pozostawiając szkielet z celulozy.

Celuloza jest biokompatybilna i jest powszechnie używana w medycynie regeneracyjnej, przy odtwarzaniu chrząstek lub kości.

Szkielet z celulozy został umieszczony w żywej tkance, która rozrosła się wokół sztucznych naczyń krwionośnych. Następnie wykonano próbę drożności, pompując sztuczną krew – doświadczenie powiodło się.

Metoda ta znalazłaby również zastosowanie dla powikłań po zawale serca, można by zastąpić uszkodzone tkanki mięśnia sercowego zdrowymi.

„Mamy jeszcze dużo pracy przed sobą, ale wyniki są bardzo obiecujące”

Źródło: boredpanda.com

Dodaj komentarz