fbpx

Japońscy naukowcy znaleźli sposób na odrastanie utraconych zębów

Utrata zębów potrafi znacznie obniżyć jakość życia. Obecne rozwiązania, takie jak sztuczne implanty nie są tak dobre, jak prawdziwe zęby. Naukowcy z Japonii dokonali odkrycia, które może nieść nadzieję dla milionów osób na całym świecie. Według przeprowadzonych badań tłumienie genu USAG-1 za pomocą jednego przeciwciała może umożliwić odrastanie utraconych zębów.

Badacze z Uniwerstetu w Kioto oraz z Uniwersytetu w Fukuiodkryli odkryli metodę, dzięki której poprzez zahamowanie działania pewnego genu uda się zwiększyć dostępność czynników wzrostu, które stymulują wyrzynanie się nowych zębów. Tak przynajmniej zadziało się w przypadku gryzoni.

Uczeni opisali działanie przeciwciała dla genu USAG-1, które może stymulować wzrost zębów u gryzoni cierpiących na anodoncję. Jest to wrodzona wada, która charakteryzuje się brakiem zębów.

Zidentyfikowane do tej pory geny odpowiadające za wzrost zębów zaangażowane są także w wiele innych narządów i tkanek. Dlatego do tej pory unikano leków, które ingerują w ich działanie. Naukowcy obawiali się skutków ubocznych dla całego organizmu. Jednakże gen. USAG-1 wydaje się bezpieczniejszą ścieżką. – Wiedzieliśmy, że hamowanie USAG-1 korzystnie wpływa na wzrost zębów. Nie wiedzieliśmy, czy to wystarczy – mówi Katsu Takahashi, jeden z naukowców.

Naukowcy zbadali wpływ kilku przeciwciał monoklonalnych na USAG-1. Są one powszechnie stosowane w leczeniu raka, zapalenia stawów i opracowywania szczepionek. U większości z nich doszło do skutków ubocznych w postaci słabych wskaźników urodzeń i przeżywalności myszy. Jednakże jedno z przeciwciał dało interesujące wyniki.

U myszy wystarczyło jedno podanie środka, aby wytworzyć cały ząb. Późniejsze eksperymenty wykazały te same korzyści u fretek.

Fretki to dwufodonty – mają najpierw tzw. mleczne zęby, a potem stałe, o wzorach uzębienia podobnych do ludzi.

– Naszym kolejnym planem jest przetestowanie przeciwciał na innych zwierzętach, takich jak świnie i psy – wyjaśnia Takahashi.

– Konwencjonalna inżynieria tkankowa nie nadaje się do regeneracji zębów. Nasze badanie pokazuje, że bezkomórkowa terapia molekularna jest skuteczna w szerokim zakresie wrodzonej agenezji zębów – podsumowuje Manabu Sugai z Uniwersytetu w Fukui.

Źródło: advances. sciencemag. org

Dodaj komentarz