fbpx

Niezwykłe odkrycie. Na Księżycu jest tlen, a jego powierzchnia rdzewieje

Wyniki najnowszych badań doprowadziły naukowców do fascynujących wniosków. Nasz naturalny Satelita rdzewieje.

Ostatnie lądowanie ludzi na księżycu miało miejsce blisko 50 lat temu, jednak teraz wiemy o Srebrnym Globie znacznie więcej, niż podczas postawieniu pierwszej stopy człowieka na jego powierzchni.

Najnowsze badania dowiodły, że na Księżycu występują wielkie pokłady hematytu, czyli tlenki żelaza. Powstanie tlenków żelaza na powierzchni Srebrnego Globu oznacza, że dochodzi tam procesu utleniania żelaza, a dokładniej rdzewienia. Żelazo jest wysoce reaktywnym tworzywem, które ma tendencję do korozji przy kontakcie z pierwiastkiem tlenu. Jest to dość niezwykłe i szokujące odkrycie, bo nasz naturalny satelita w teorii nie ma atmosfery, ani tlenu, który może w niej występować. Jak więc dochodzi do korozji?

Wiemy coraz więcej o naszym naturalnym satelicie

Co prawda ludzie nie lądowali na Księżycu od blisko 50 lat, jednakże wiemy o Srebrnym Globie znacznie więcej niż przy postawieniu pierwszej stopy człowieka na kosmicznym piasku.

Jak wynika z najnowszych badań na Księżycu występują wielkie pokłady hematytu, czyli tlenki żelaza. Powstanie tlenków żelaza na powierzchni Srebrnego Globu oznacza, że dochodzi tam procesu utleniania żelaza, a dokładniej rdzewienia. Żelazo jest wysoce reaktywnym tworzywem, które ma tendencję do korozji przy kontakcie z pierwiastkiem tlenu. Jest to dość niezwykłe i szokujące odkrycie, bo nasz naturalny satelita w teorii nie ma atmosfery, ani tlenu, który może w niej występować. Jak więc dochodzi do korozji?

Skąd się wziął tlen na Księżycu?

Tlen na księżycu najprawdopodobniej pochodzi z Ziemi. Okazuje się, że ziemska atmosfera sięga dużo dalej, niż się początkowo wydawało. Naukowcy są przekonani, że obejmuje ona księżyc.

To jednak nie wszystko, powierzchnia Srebrnego Globu jest bezustannie bombardowana przez cząsteczki wodoru, który chroni ją przed utlenianiem. Oznacza to, że na Księżyc dociera znaczna ilość tego lotnego pierwiastka. Okazuję się również, że hematyt odkryto na obszarach Księżyca, w których występuje woda.

Niezwykłe ustalenia naukowców

Naukowcy są zdania, że tlen i woda przedostają się na powierzchnię Srebrnego Globu, gdy Ziemia i Księżyc są blisko siebie. Nie ustalono natomiast, jak dokładnie działa ten proces i w jaki sposób dochodzi do tego “transportu pierwiastków”. Teoria, która uzyskuje największe poparcie wśród naukowców, głosi że tlen i woda wydmuchiwane są z ziemskiej atmosfery na powierzchnię Księżyca przez wiatr słoneczny.

Geokorona

Warto również wspomnieć o samej geokoronie (otoczce wodorowej naszej planety), stanowiącej część egzosfery. Do tej pory naukowcy uważali, że jej zasięg dochodzi do około 200 tysięcy kilometrów. W wyniki analizy danych przychodzących z sondy SOHO ustalono, że jej zasięg dochodzi nawet do 630 tysięcy kilometrów. Jest to 200 tysięcy kilometrów dalej, niż odległość Księżyca od naszej planety.

Źródło: Science Advances

Dodaj komentarz