fbpx

Rośliny oczyszczające powietrze. Które gatunki warto mieć w domu?

Warto zadbać o czystość powietrze w naszych domach i mieszkaniach. Istnieje kilka sposobów, jednym z nich jest odpowiedni dobór roślin doniczkowych.

Niewidzialne zagrożenie

Zanieczyszczone powietrze jest niestety znakiem naszych czasów. W następstwie cywilizacyjnych zmian, szkodliwe związki są obecne nawet w naszych czterech ścianach. Choć są niewidoczne, wiszą w powietrzu którym oddychamy.

Używanie niektórych kosmetyków (np. lakierów do włosów) powoduje przedostawanie się do naszej domowej atmosfery formaldehydu. Kleje i lakiery z kolei zawierają szkodliwy benzen, natomiast w substancjach takich jak impregnaty znajdziemy ksylen powstaje tak zwany smog elektromagnetyczny.

Do tego dochodzą insekty i mikroskopijne roztocza, których odchody mają również negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Konsekwencje kontaktu z tymi zanieszyszczeniami często nie są wyczuwalne od razu, ale na dłuższa metę potrafią być bardzo dotkliwe. Chodzi tu zarówno o choroby układu oddechowego, jak i w skrajnych przypadkach nowotwory. Na szczęście możemy pozbyć się szkodliwych związków z wnętrza domu dzięki niektórym roślinom doniczkowym. Poniżej przedstawiamy kilka pożytecznych gatunków.

Paprotka

Jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych w naszym kraju. Nefrepolis wyniosły jest prosty w utrzymaniu i powszechnie dostępny. Paproć najlepiej rośnie w zacienionym miejscu, musimy ją też regularnie podlewać i zraszać. Dobrze utrzymana, oczyści powietrze naszego lokum ze szkodliwego formaldehydu. Nefrepolis ujemnie jonizuje ponadto powietrze, co przydaje się zwłaszcza w pomieszczeniach z licznymi urządzeniami elektrycznymi.

Dracena


Roślina pochodzi z dzikich lasów tropikalnych Afryki i Azji, gdzie może urosnąć nawet do 5 m. W Polsce dostępne są hodowlane odmiany draceny, dużo niższe, np. obrzeżna i Sandera. Potrzebują więcej światła niż paprocie i są dość wymagające, jeśli chodzi o glebę oraz wilgotność powietrza. Warto jednak dbać o draceny, gdyż oczyszczają powietrze wnętrza domu ze szkodliwych związków ksylenu, trójchloroetylenu oraz formaldehydu.

Fikus


Popularny w Polsce i dostępny w kilku odmianach. Spotkamy np. fikusa benjamińskiego, dębolistnego oraz sprężystego. Fikus oczyszcza powietrze z ksylenyu, formaldehydu, benzenu, a także amoniaku i oktanu (zawierają go opary benzyny i oleju napędowego). Roślina ta nie lubi nagłych skoków temperatury, więc jej doniczka nie powinna znajdować się blisko okna. Niestety niektóre odmiany fikusa (np. bejnamińska) są trujące, dlatego trzymajmy je z dala od dzieci oraz zwierząt.

Bluszcz


To pnącze możemy spotkać zarówno w ogrodach, jak i wnętrzach polskich domów. Wbrew pozorom bluszcz pospolity nie jest łatwy w uprawie – nie potrzebuje wprawdzie dużo słońca, ale musi być regularnie podlewany, inaczej szybko zacznie usychać. Bluszcz absorbuje formaldehyd i benzen. Robi to na tyle skutecznie, że w 2018 r. agencja kosmiczna NASA uznała go za jeden najskuteczniejszych naturalnych filtrów powietrza na naszej planecie.

Skrzydłokwiat


Bujne liście i piękne kwiaty czynią z niego niewątpliwą ozdobę każdego mieszkania. Skrzydłokwiat nie lubi nadmiaru słońca, jest także niestety trujący dla domowych czworonogów. Ma jednak oprócz pięknego wyglądu wiele zalet. Oczyszcza np. powietrze z acetonu i benzenu. Okazuje się również skuteczny w usuwaniu z naszego domu substancji smolistych, które przenikają do niego wraz dymem papierosowym oraz spalinami samochodów zza okna.

Chamedora


Znana także jako palma domowa. Ta niepozorna roślina nawilża powietrze, oczyszcza je również z trichloroetylenu, benzenu, formaldehydu, ksylenów, a także tlenku węgla. Chamedora ma tę niewątpliwą zaletę, że jest łatwa w utrzymaniu i długowieczna – będzie więc oczyszczać powietrze w naszym domu latami. Lubi półcień, nie powinniśmy też przesadzać z jej podlewaniem.

Sansewieria

Można ją nazwać „rośliną dla zapominalskich”, gdyż jest w stanie wytrzymać stosunkowo długo bez podlewania. Posiada długie liście w kilku odcieniach zieleni, które prezentują się bardzo efektownie jako ozdoba wnętrz. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale sanseweria ma żółte kwiaty, które jednak niezmiernie rzadko wypuszcza w domowych warunkach. Roślina ta oczyszcza powietrze w domu z benzenu i formaldehydu.

Zdrowe powietrze w domu

To tylko kilka roślin, które warto mieć w domu z powodu ich właściwości zdrowotnych. Wszystkie sprawdzają się świetnie jako naturalne filtry powietrza, odmienią również wygląd naszego mieszkania. Warto o nich pomyśleć, przy projektowaniu wnętrza.

 

Dodaj komentarz