fbpx

Koniec z okularami? Pierwsze w historii krople do oczu, które poprawiają wzrok

Noszenie okularów bywa czasem kłopotliwe, szczególnie zimą, gdy wchodzimy z zewnątrz do ciepłych pomieszczeń. Okazuje się, że tradycyjne szkła będą mogły być zastąpione przez nowy preparat do oczu. Wynalazek może stać się wkrótce powszechnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z wadą wzroku.

Każdy użytkownik okularów spędził zapewne część życia na ich poszukiwaniu, czyszczeniu czy naprawie. Być może niedługo osoby z wadą wzroku będą mogły z nich zrezygnować. Ma je zastąpić nowy preparat do oczu, który może poprawić sytuację milionów osób z krótkowzrocznością.

– To bez wątpienia przełomowe rozwiązanie – powiedział w rozmowie z dziennikarzami CBS News Toni Wright, jeden z 750 uczestników testów klinicznych leku.

Vuity to pierwsze w historii krople do oczu zwiększające głębię ostrości, które od zeszłego tygodnia są dostępne na rynku amerykańskim. Zgoda Agencji Żywności i Leków na dopuszczenie preparatu do obrotu została wydana w październiku b.r. Zalecenia dotyczące stosowania przewidują używanie ich raz dziennie, co ma zapewniać poprawę widzenia nawet do sześciu godzin.

– Innowacyjne krople do oczu poprawiające wzrok wykazały największą skuteczność u osób między 40 a 55 rokiem życia – przekazał w rozmowie z CBS rzecznik producenta preparatu. Biorący udział w obydwu testach przedstawiciele tej grupy wiekowej odnotowali bowiem największą poprawę swojego wzroku.

Jak podaje American Optometric Association, starczowzroczność, znana również jako presbiopia, najczęściej dotyka ludzi w wieku 40 lat i starszych. Według szacunków z 2018 r. na pogorszenie widzenia cierpi 1,8 mld osób na całym świecie, w tym niemal połowa dorosłych Amerykanów.

Dzięki innowacyjnym kroplom osoby te mogą niedługo zapomnieć o okularach. Cena miesięcznego zapasu preparatu ma wynosić 80 dol. – czytamy w komunikacie prasowym koncernu farmaceutycznego AbbVie.

Działanie preparatu polega na zwężaniu źrenicy, co w naturalny sposób poprawia głębię ostrości widzenia. Uczestnicy badań klinicznych już 15 minut po zakropleniu oczu byli w stanie dostrzec trzy dodatkowe linie na prezentowanym im wykresie.

Źródło: cbsnews.com

Dodaj komentarz