fbpx

Udało się sfilmować niezwykłe stworzenie – rybę, która widzi przez swoją przezroczystą głowę

 

Naukowcy z Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) sfilmowali niezwykłe stworzenie – rzadką rybę, przez której czoło można zajrzeć do środka głowy.

Macropinna microstoma żyje na głębokościach od 600 do 800 m pod powierzchnią oceanu. To strefa, która stopniowo pogrąża się w całkowitych ciemnościach. Jej szczególne cechy anatomiczne stanowią przystosowanie do żerowania właśnie w takim miejscu. Znajdujące się wewnątrz półprzezroczystej głowy oczy ryby mają unikalną zdolność – ich pozycja może zmieniać się z poziomej na pionową. Pozwala to rybie obserwować nie tylko to, co pływa przed nią, ale przede wszystkim to, co jest nad nią.

Na nakręconym filmie doskonale widać cechy, które uczyniły z tego stworzenia jedną z bardziej zdumiewających istot żyjących na Ziemi. To półprzezroczysta głowa wyglądająca jak hełm i zielone, cylindryczne oczy znajdujące się w jego środku.

Zwierzę ma niewielki otwór gębowy, co wskazuje, że dysponuje doskonałym wzrokiem, umożliwiającym chwytanie drobnego pokarmu. Żywi się meduzami i zooplanktonem. Macropinna microstoma głównie unosi się w wodzie, korzystając z zestawu szerokich płetw, i czujnie śledzi to, co ma nad sobą. Zdaniem naukowców zielony barwnik oczu umożliwia odfiltrowanie światła słonecznego dochodzącego z powierzchni i skupienie wzroku na sylwetkach potencjalnych ofiar.

Źródło: focus.pl

Dodaj komentarz