fbpx

„Polska j臋zyk, trudna j臋zyk”. Zagraniczne gwiazdy m贸wi膮 po polsku :)

Nie ulega w膮tpliwo艣ci, 偶e j臋zyk polski jest jednym z najtrudniejszych j臋zyk贸w 艣wiata. Kilka lat temu w rankingu przeprowadzonym przez British Council uplasowa艂 si臋 w pierwszej pi膮tce pod wzgl臋dem trudno艣ci, jak膮 nauka naszego j臋zyka sprawia obcokrajowcom.

Nie chodzi nawet o to, 偶e opanowanie wymowy jest sporym wyzwaniem, ale g艂贸wnie o fakt, 偶e w j臋zyku polskim, opr贸cz sta艂ych regu艂, istnieje te偶聽 spora liczba wyj膮tk贸w. Z艂o艣liwi m贸wi,聽 偶e jest ich wi臋cej ni偶 zasad.

Wszyscy pami臋tamy kultow膮 scen臋 z filmu „Jak rozp臋ta艂em drug膮 wojn臋 艣wiatow膮”, w kt贸rej Marian Kociniak jako Grzegorz Brz臋czyszczykiewicz z wdzi臋kiem聽 doprowadza oficera niemieckiego do sza艂u. Dla wielu os贸b pr贸buj膮cych nauczy膰 si臋 polskiego najwi臋ksze wyzwanie stanowi obecno艣膰 wielu g艂osek „szeleszcz膮cych” (sz, cz, d偶, d藕, rz, 偶, 艣, 藕, 膰). Ich nagromadzenie, nieraz bardzo blisko siebie, stanowi dla obcokrajowca barier臋 fonetyczn膮, kt贸r膮 ci臋偶ko obej艣膰. Na przyk艂ad聽 Azjaci, z uwagi na odmienn膮 budow臋 krtani, miewaj膮 trudno艣ci z poprawn膮 wymow膮 i zapisywaniem takich g艂osek. Warto zauwa偶y膰, 偶e nawet w najpopularniejszym polskim powitaniu „Cze艣膰!”, g艂oski te stanowi膮 wi臋kszo艣膰, a pr贸by przeczytania takiego wyrazu mog艂yby wywo艂a膰 nie lada frustracj臋 u obcokrajowca, kt贸ry dopiero zaczyna nauk臋 j臋zyka polskiego.

Nasza gramatyka r贸wnie偶 roi si臋 od pu艂apek w postaci rozmaitych wyj膮tk贸w i nieregularno艣ci. Przeci臋tny Polak potrafi odmienia膰 wyrazy przez przypadki, liczby i rodzaje intuicyjnie i raczej nie przyjdzie mu do g艂owy, aby od s艂owa „cz艂owiek” utworzy膰 liczb臋 mnog膮 brzmi膮c膮: „cz艂owiecy”.聽 Ale dla obcokrajowca to ju偶 nie b臋dzie takie oczywiste.

Jak w ka偶dym innym j臋zyku, tak i w polskim wyj膮tk贸w trzeba si臋 po prostu nauczy膰 na pami臋膰, co samo w sobie jest zaj臋ciem czasoch艂onnym. Gorzej jest ze zrozumieniem, dlaczego na okre艣lenie jednej liczby potrzeba a偶 kilkunastu form tego samego s艂owa. Niech za przyk艂ad pos艂u偶y liczebnik „dwa”, kt贸ry w angielskim ma tylko jedn膮 form臋 niezale偶nie od kontekstu, natomiast w j臋zyku polskim tych form jest a偶 siedemna艣cie (dwa, dwie, dwoje, dw贸ch [lub dwu], dwaj, dwiema, dwom [lub dw贸m], dwoma, dwojga, dwojgu, dwojgiem, dw贸jka, dw贸jki, dw贸jk臋, dw贸jk膮, dw贸jce, dw贸jko). A to zaledwie jeden liczebnik…

Proponujemy zobaczy膰, jak z wymow膮 j臋zyka polskiego poradzili sobie znani aktorzy, gwiazdy du偶ych produkcji hollywoodzkich. Sami oce艅cie jak wypadli, ale nie b膮d藕cie zbyt krytyczni. Wszak j臋zyk polski to trudny j臋zyk. Nawet dla nas, Polak贸w 馃檪

 

 

Zr贸d艂o: edukuj.pl i kobieta.gazeta.pl

Opracowanie: Agata Pa艂ach, autorka聽bloga聽Nigdy za p贸藕no, o podr贸偶ach, 偶yciowych zmianach i j臋zyku angielskim.

One thought on “„Polska j臋zyk, trudna j臋zyk”. Zagraniczne gwiazdy m贸wi膮 po polsku :)

Dodaj komentarz