fbpx

Kawa sprawia, że lepiej myślimy o współpracownikach i efektywniej z nimi współdziałamy

Czy kawa może być kluczem do przetrwania całego dnia w zgodzie i harmonii? Jak wynika z badań, często już w drodze do pracy dopada nas stres i zirytowanie, co odbija się na podejściu do osób, z którymi współpracujemy. Okazuje się, że kluczem do bezkonfliktowego przetrwania reszty dnia może być… kawa.

Autorzy badania z University of California i The Ohio State University opublikowanego w “Journal of Psychopharmacology” sprawdzili, jaki wpływ ma picie kawy w umiarkowanych ilościach na nasze relacje ze współpracownikami i ogólne nastawienie do pracy.

Okazało się, że kubek kawy wypity przed firmowym spotkaniem czy przystąpieniem do wspólnego projektu ma dobroczynne właściwości. Kawosze chętniej współpracują wtedy z innymi, a poziom ich zaangażowania w pracę rośnie. Wyżej oceniają wkład, jaki mogą wnieść w dany projekt, co działa na nich motywująco. Dodatkowo mają zdecydowanie życzliwsze nastawienie do reszty zespołu, oceniając lepiej jego pracę. Dzięki temu są bardziej ugodowi i nie skupiają się na błędach czy niedociągnięciach innych osób z zespołu, nastawiając się na szukanie wspólnych rozwiązań i nowych pomysłów.

Podobne badania zostały przeprowadzone również przez Hilton Worldwide. Wzięły w nich udział około 3 tys. osób – po ok. 1 tys. ze Stanów Zjednoczonych, Chin i Wielkiej Brytanii. Byli to pracownicy biurowi w wieku 18-65 lat.

W wypełnianych kwestionariuszach aż 68 proc. Brytyjczyków, 58 proc. Chińczyków i 71 proc. Amerykanów uznało, że nie wyobrażają sobie udanego spotkania z klientem lub partnerem biznesowym bez kawy, lub herbaty.

Źródło: journals.sagepub.com

Dodaj komentarz