fbpx

Dzieciństwo nad wodą sprzyja zdrowiu psychicznemu

Osoby spędzające w dzieciństwie czas as nad wodą, cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym w wieku dorosłym — ustalili naukowcy z BlueHealth International Surveyw ramach badania prowadzonego w kilkunastu krajach. Analizę opublikowano na łamach czasopisma „Journal of Environmental Psychology”.

Badania koordynowane przez Europejskie Centrum Środowiska i Zdrowia Człowieka Uniwersytetu Exeter, przeprowadzono w 14 europejskich krajach, a także w Kanadzie, USA, Australii i Chinach. Wzięło w nich udział ponad 15 tysięcy osób, które odpowiadały na pytania dotyczące doświadczeń związanych z przebywaniem nad wodą (mogło to być morze, rzeka lub jezioro) do 16. roku życia, aktualnego kontaktu z przyrodą oraz zdrowia psychicznego.

Uczestników pytano między innymi o to, czy akweny były zlokalizowane blisko ich miejsca zamieszkania, jak często je odwiedzali oraz czy ich rodzice lub opiekunowie pozwalali im bawić się nad wodą.

Kontakt z naturą zapewnia równowagę psychiczną

Zaobserwowano, że osoby, które miały więcej wspomnień związanych z zabawą nad wodą w dzieciństwie i jako nastolatkowie, bardziej ceniły sobie kontakt z naturą i częściej spęczały czas na jej łonie jako dorośli. To z kolei przekładało się na lepszy stan zdrowia psychicznego. Zależność ta dotyczyła wszystkich 18 krajów.

— W kontekście rosnącego rozwoju technologii i uprzemysłowienia ważne jest zrozumienie, w jaki sposób kontakt dzieci z naturą przyczynia się do ich dobrostanu w późniejszym życiu. Budowanie więzi z przyrodą, jej zrozumienie i czerpanie radości z kontaktu z nią w młodym wieku sprawia, że w przyszłości szukamy podobnych doznań, a to zapewnia nam równowagę psychiczną — powiedziała prowadząca badania doktor Valeria Vitale z Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii.

Jak podkreśla współautorka badań doktor Leanne Martin z Uniwersytetu Exeter, choć zabawa dzieci nad wodą może być niebezpieczna, warto od najmłodszych wspierać je w nauce pływania, aby mogły w perspektywie długoterminowej cieszyć się lepszym zdrowiem psychicznym.

Źródło: theguardian.com

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz