fbpx

Rewolucyjna technologia przemiany CO2 z powrotem w węgiel stała się faktem

Naukowcy z australijskiego RMIT University opracowali i zaczęli stosować rewolucyjną metodę przemiany jednego z gazów cieplarnianych z powrotem w postać stałą. Technologia ta posiada też kilka innych ekologicznych cech.

Dotychczasowa metoda polegała na sprężaniu CO2 w wysokiej temperaturze do stanu ciekłego i umieszczaniu go pod ziemią. Niestety, ta technologia miała jeden, ale poważny minus, otóż istnieje ryzyko wycieków dwutlenku węgla z miejsca przechowywania. Dlatego nie była wykorzystywana na skalę przemysłową. Nowa metoda nie ma tej wady i jednocześnie może przyczynić się do rozwoju pojazdów elektrycznych.

Naukowcy z Royal Melbourne Institute of Technology mają nadzieję na szybkie rozpoczęcie procesu masowego usuwania z atmosfery dwutlenku węgla za pomocą nowej techniki. Polega ona na rozpuszczeniu CO2 w elektrolicie i specjalnym katalizatorze z płynnego metalu, który świetnie przewodzi prąd elektryczny. Całość jest poddawana właśnie działaniu prądu elektrycznego, a w efekcie tego gaz powoli zmieni się w płatki węgla. Proces ten może przebiegać bez przerwy, gdyż płatki oddzielają się od metalu.

Uzyskany węgiel w postaci stałej może gromadzi ładunki elektryczne, więc może z powodzeniem stać się superkondensatorem, ale to nie wszystko. Może posłużyć również jako wydajne paliwo syntetyczne. Eksperci z Kraju Kangurów mają nadzieję, że ich rozwiązane okaże się znacznie lepsze i łatwiejsze w popularyzacji od eksperymentów związanych z rozpylaniem chemikaliów w atmosferze za pomocą samolotów.

Źródło: GeekWeek.pl

Dodaj komentarz