fbpx

Bioniczna trzustka – wielki sukces polskich naukowców

14 marca 2019 r. po raz pierwszy w historii medycyny udało się wydrukować w technice 3D bioniczną trzustkę, wraz z naczyniami krwionośnymi. Dokonał tego zespół polskich naukowców pod kierownictwem dr. hab. Michała Wszoły.Jest to przełom na miarę rewolucji kopernikańskiej. Dzięki tej technologii wchodzimy w zupełnie nowy, zastrzeżony do niedawna jedynie dla literatury fantastyczno-naukowej, obszar rozwoju medycyny transplantacyjnej.

Można powiedzieć, że ten mały narząd miąższowy z pełnym unaczynieniem to wielki przełom dla ludzkości. Należy z dumą podkreślić, że sukces naukowców z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki jest dowodem, że mamy w Polsce niezwykle uzdolnionych i świetnie wykształconych specjalistów. Dr hab. Michał Wszoła i jego współpracownicy to – mówiąc kolokwialnie – drużyna prawdziwych zapaleńców. Pomimo licznych przeszkód i trudności natury formalnej, finansowej i administracyjnej, na które w naszym kraju trafia wielu wizjonerów, niezłomnie dążą oni do wyznaczonego celu. A jest nim wyczekiwany przez miliony ludzi na całym świecie przełom w leczeniu cukrzycy.

Wydrukowana bioniczna trzustka będzie przeznaczona dla osób, które tak jak chorzy na cukrzycę typu I, mają zniszczone wyspy trzustkowe.

Narząd wydrukowany 14 marca nie jest jeszcze organem gotowym do przeszczepu u ludzi. Na pierwszą tego typu transplantację jeszcze musimy poczekać. Najważniejsze jest jednak, że droga została przetarta. Naukowcom udało się stworzyć odpowiedni biotusz oraz opracować odpowiedni program do specjalnej biodrukarki, która poukładała komórki przestrzennie w bioreaktorze .

Teraz Fundacja Badań i Rozwoju Nauki i zespół dr. hab. Michała Wszoły potrzebuje silnego wsparcia zarówno od odpowiednich instytucji państwowych, jak i sektora prywatnego.

Źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz