fbpx

Jak wpływa na nas przytulanie? Przeprowadzono dwutygodniowe badania na 404 wolontariuszach

Podświadomie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że przytulanie poprawia nasze samopoczucie. Naukowcy z Carnegie Mellon University postanowili zbadać, jakie są ku temu podstawy.

Naukowe wyjaśnienie związku między przytulaniem a konfliktami międzyludzkimi nie jest dosyć trudnym wyzwaniem. Tym niełatwym zagadnieniem zajęli się badacze z grupy pod kierownictwem Michaela Murphy’ego z Carnegie Mellon University. Wyniki doświadczenia opublikowane zostały w multidyscyplinarnym czasopiśmie „PLOS ONE”.

W badaniu brały udział łącznie 404 osoby, naukowcy rozmawiali z nimi telefonicznie przez kolejnych 14 dni.

Podczas wywiadów wolontariusze byli pytani o doświadczenia z całego dnia: z jakimi problemami się borykali, w jakich konfliktach brali udział oraz jaki był ich stan emocjonalny. Przede wszystkim mieli jednak podać liczbę przytuleń – tych, które sami rozdali, oraz tych, które otrzymali od kogoś innego.

Kiedy naukowcy analizowali odpowiedzi, zauważyli, że otrzymanie uścisku w dniu, kiedy doszło do konfliktu z drugą osobą, było ściśle związane z lepszym samopoczuciem badanego. Porównywali to z dniami, w których również doszło do konfliktu, ale badany nie został przytulony.

Takie wyniki były zauważalne bez względu na płeć czy wiek badanych, chociaż kobiety zgłaszały większą liczbę uścisków niż mężczyźni. Co ciekawe – nie miało znaczenia, czy badani przytulali się do swoich partnerów. Pozytywne skutki i tak były widoczne.

Wyniki badań mogą wydawać się oczywiste, jednak – według naukowców – są istotne w kontekście tego, co wiemy o negatywnym wpływie konfliktów na nasze zdrowie. Wciąż jednak jest wiele pytań.

Badacze sugerują, że zwykłe przytulenie może być lepszym sposobem na okazanie wsparcia niż próba rozmowy, która – kiedy pójdzie złą drogą – może przerodzić się w kłótnię.

 

Na podobny temat pisaliśmy też TUTAJ

Źródło: good-news.center

Dodaj komentarz