fbpx

Miały piękne, długie włosy. Ścięły je bez żalu. “Chciałyśmy pomóc tym, którzy ich nie mają”

Są młode, zdrowe i mają piękne włosy. Co jeszcze je łączy? Nie są obojętne na problemy kobiet walczących z nowotworem. Kilka uczennic z Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu ścięło swoje włosy i przekazało je na peruki. – Nie będę tego żałować – mówi jedna z dziewcząt.

– Pół godziny po tym jak dowiedziałam się o akcji podjęłam decyzję, że chcę obciąć włosy – mówi nastoletnia Marysia.

Jest ona jedną z kilku dziewcząt z Zespołu Szkół Łączności, które właśnie wzięły udział w akcji “Daj Włos”. Patronuje jej popularna fundacja Rak`n`Roll. Ta od ośmiu lat działa na rzecz poprawy jakości życia chorych na raka.

– Wszystko zaczęło się od naszego katechety Grzegorza Anioła, który chciał rozpropagować tę akcję u nas w szkole. Najpierw uczniowie dowiedzieli się na czym ona polega i jakie warunki trzeba spełnić. Potem czekaliśmy na zgłoszenia – mówi Magdalena Jurczyk-Maciuszonek, wicedyrektor Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu.

Uczennice nie zawiodły. Szybko znalazły się dziewczyny, które chciały pomóc osobom zmagającym się z nowotworem. – Już od dawna chciałam obciąć włosy i przekazać je komuś potrzebującemu. Teraz pojawiła się okazja, więc z niej skorzystałam – mówi Zuzia.

– To na pewno dobra decyzja. Nie będę jej żałować – dodaje Michalina, kolejna ochotniczka. Najpewniej to nie ostatni taki zryw w tej szkole. Uczennice już przymierzają się do kolejnej. – Wiele dziewcząt prosiło, żebyśmy powtórzyli tę akcję po studniówce – opowiada Jurczyk-Maciuszonek

Jak to zrobić?

W akcji może wziąć udział każdy kto ma przynajmniej 25 cm włosów do ścięcia. To minimalna długość włosa, z którego perukarz jest w stanie utkać perukę 15 cm.

Włosy mogą być farbowane na ciemniejsze kolory, nie mogą być jednak rozjaśniane, ombre ani po hennie. Nie nadają się też włosy, które były rozjaśnione a następnie pofarbowane na ciemniejszy.

Włosy można ściąć wszędzie. Najważniejsze, żeby zrobić to zgodnie z instrukcją. Tę można znaleźć na stronie fundacji Rak`n`Roll.

Więcej na: tvn24.pl

Dodaj komentarz