fbpx

Na Pomorzu powstanie największy system roweru elektrycznego na świecie

PSystem Roweru Metropolitalnego obszaru Gdańsk-Gdynia-Sopot Mevo dysponuje ponad 4 tys. elektrycznych pojazdów. Jak twierdzi przyszły operator, spółka Nextbike Polska, będzie to  największy taki systemem na świecie. Jest to pierwszy w kraju system roweru elektrycznego, który będzie funkcjonował przez cały rok.

18 czerwca przedstawiciele 14 samorządów należących do Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMG-G-S) oraz spółki Nextbike Polska, która w przetargu została wyłoniona jako przyszły operator systemu, podpisali umowę na budowę Systemu oraz na zarządzanie i eksploatację Systemu przez 78 miesięcy od daty uruchomienia.

Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy spółki Nextbike Polska poinformował, że na Pomorzu powstanie „największy system roweru elektrycznego na świecie”.

– Jesteśmy przed dużym wyzwaniem logistycznym, żeby zapewnić – w naszej ocenie – najnowocześniejszy system rowerowy w Europie – tłumaczył Pogorzelski. Dodając, że będzie to pierwszy w kraju system roweru elektrycznego, który będzie funkcjonował przez cały rok.

Pomorski system będzie wyposażony w 4080 rowerów z napędem wspomaganym elektrycznie, jednoślady dostępne będą w 14 gminach.

Dzięki wspomaganiu elektrycznemu zasięg roweru będzie większy, średnio przejechanie rowerem elektrycznym 5-6 km wymaga tyle samo wysiłku, co pokonanie 1-2 km na standardowym jednośladzie.

  • My zachęcamy do tego, żeby ten rower wykorzystywać w połączeniu z komunikacją publiczną, bo wtedy on wzmacnia konkurencyjność komunikacji wobec prywatnych samochodów – mówi Pogorzelski.

Głównym celem spółki jest zachęcenie do podróżowania rowerem i komunikacją publiczną tych osób, które obecnie korzystają z własnego samochodu.

18 listopada mają być uruchomione 1224 jednoślady, czyli ok. 30 proc. systemu. Pozostałe pojazdy zostaną uruchomione 1 marca przyszłego roku we wszystkich gminach. Rower będzie można wypożyczyć i zostawić na jednej z 660 stacji postoju. Pogorzelski wyjaśnił, że najprostszą i najwygodniejszą formą wypożyczenia pojazdu będzie aplikacja mobilna.

Kierownik budowy Systemu Roweru Metropolitalnego, Krzysztof Perycz-Szczepański poinformował, że w systemie abonamentowym opłata miesięczna nie będzie mogła być wyższa niż 10 zł.

  • W tej cenie użytkownik otrzyma każdego dnia 90 minut na przejazdy, a po przekroczeniu tego limitu opłata za minutę jazdy wyniesie 5 groszy – powiedział. Zaznaczył, że „będzie to najtańszy system roweru elektrycznego w Europie”.

Dodaj komentarz