fbpx

Badania mówią, że 60-ka, a nie 50-ka to nowy wiek średni

Obawiasz się wielkiej 50? Nie zamartwiaj się. Nowe badania mówią, że sześćdziesiątka, a nie pięćdziesiątka to nowy wiek średni. Naukowcy z International Institute for Applied Systems Analysis i Uniwersytetu Stony Brook mówią, że w niewłaściwy sposób myśleliśmy o starości, a wiek to coś więcej niż ilość lat spędzonych na Ziemi.

Wiek można zmierzyć na podstawie przeżytych lat, albo na podstawie lat, jakie jeszcze mamy do przeżyciapowiedział główny autor badania, Sergei Scherbov.

Według mnie ktoś, kto ma obecnie 60 lat, jest w średnim wieku. Dwieście lat temu sześćdziesięciolatek byłby kimś bardzo starym. 

55eb46b9f018fbb8f8b6baac

 

Badacze skorzystali z prognoz dotyczących populacji Europy do roku 2050, sprawdzając, jak rosnąca długość życia zmienia definicję „starości”. Korzystali z różnych wskaźników, od takiego, w której długość życia była niezmienna, po taki, w której przyrastała o 1,4 lat co dziesięć lat, chcąc przyjrzeć się porcji populacji, którą uważa się za starą. Brano pod uwagę jednakowo konwencjonalną definicję, która bierze pod uwagę ludzi po 65 roku życia, a także nowy wskaźnik, która przesuwa próg starości w miarę wydłużania się życia.

Odkrycia, opublikowane w dzienniku PLOS ONE, wykazały, że w miarę wzrostu długości życia wraz z nową miarą starości, proporcja starszych ludzi w populacji spada. Naukowcy mówią, że musimy przestawić próg, z jakiego korzystamy, ustalając starość, w przeciwnym razie proporcja starych ludzi będzie wzrastała w miarę wydłużania się życia.

To, co postrzegamy jako starość zmieniło się z czasem i będzie musiało się zmieniać w przyszłości, ponieważ ludzie żyją dłużej i zdrowiej – powiedział Scherbov.

refreshment-438399_960_720

To jest istotne, zwłaszcza że Amerykanie żyją obecnie dłużej niż kiedykolwiek do tej pory. W badaniu z 2014 roku przeprowadzonym przez Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób odkryto, że w 2012 roku długość życia osiągnęła swój rekord 78,8 lat. Wskaźnik był wyższy w przypadku kobiet… badanie wykazało także, że wskaźnik śmierci spadł 1,1 procent od 2011 roku.

Czas więc przemyśleć definicję starzenia się.

Źródło: hurriyet.com.tr     Foto:pixabay.com

 

2 thoughts on “Badania mówią, że 60-ka, a nie 50-ka to nowy wiek średni

  • 3 września 2019 at 16:44
    Permalink

    a według mojej teorii, ludzie młodsi niż 101 lat są młodzi

    Reply

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: