fbpx

Rząd Kanady zainwestuje 100 mln dol. w małą firmę. Marka produkuje alternatywę dla mięsa i nabiału

Pod koniec czerwca 2020 r. premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział inwestycję w wysokości 100 mln dolarów w firmę, która będzie produkować alternatywę dla produktów pochodzenia zwierzęcego   

Aż 40 proc. mieszkańców Kanady deklaruje, że są fleksitarianami, czyli osobami, których codzienne menu składa się głównie z produktów pochodzenia roślinnego. Mięso na stole fleksitarian pojawia się jedynie okazjonalnie. Nic dziwnego, że rząd wychodzi naprzeciw klientom, którzy w sklepach coraz częściej wybierają roślinne zamienniki białka.

– Ludzie na całym świecie coraz częściej wybierają produkty pochodzenia roślinnego. W związku z tym postanowiliśmy wykorzystać kanadyjską innowacyjność, kanadyjskie uprawy oraz stworzyć nowe, dobrze płatne miejsca pracy. Nasz rząd przeznaczy 100 mln dolarów na stworzenie nowej fabryki Merit Functional Foods w Winnipeg – podał premier w oficjalnej wiadomości.

Nowa firma ma stać się światowym liderem w produkcji roślinnych białek – pomoże nie tylko promować prozdrowotny styl życia, ale również zapewni nowe miejsca pracy – ma ich być aż 175 tys.

– Będziemy korzystać w całości z lokalnych zasobów, więc wesprzemy tym samym rolników, którzy hodują rzepak oraz groch wykorzystywany w produktach Merit. Wspieranie ciężko pracujących rolników, tworzenie nowych miejsc pracy oraz sukces Kanady na arenie międzynarodowej są priorytetem dla kanadyjskiego rządu – zapowiedział Justin Trudeau.

Groch i rzepak

Merit Functional Foods to niewielka firma, która specjalizuje się w produkcji białka roślinnego z m.in. rzepaku oraz grochu. Producenci korzystają z produktów niemodyfikowanych genetycznie oraz współpracują z lokalnymi rolnikami.

Firma znana jest również poza granicami Kanady. Od niedawna zaopatruje w surowce amerykańskiego giganta roślinnych burgerów – Beyond Meat, Przypomnijmy, że te roślinne burgery zasmakowały również Polakom i są dziś dostępne w niektórych polskich dyskontach. Zdaniem konsumentów ich smak i faktura bardzo przypomina prawdziwe mięso.

https://twitter.com/mclaudebibeau/status/1275110355858075649?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1275110355858075649%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Fk-mag.pl%2Farticle%2Fkanada-stawia-na-zamienniki-miesa-i-inwestuje-100-milionow-w-rynek-weganski

 

 

 

100 mln dol. od kanadyjskiego rządu zostanie przeznaczone na budowę fabryki, która będzie produkować ok. 17 ton rzepaku oraz przetwarzać 10 ton grochu. Jednym z klientów Merit Functional Foods będzie firma Nestlé. Partnerstwo ogłoszono na początku tego roku. Według badaczy z National Research Council Canada rynek roślinnych zamienników wzrośnie o 14 proc. do 2024 r.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: k-mag.pl

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz