fbpx

Zieleń lekarstwem na trudny czas – USA i Kanada poszerzają przestrzenie parkowe

Od dłuższego czas połowa mieszkańców ziemi żyje w zamknięciu i tęskni za możliwością swobodnego wyjścia, w celu zaczerpnięcia powietrza. Nad obecnym stanem rzeczy ubolewają w szczególności mieszkańcy wielkich metropolii, zamknięci wraz z bliskimi w ciasnych mieszkaniach. Dla nich nawet niewielki balkon wydaje się luksusem. Władze USA I Kanady postanowiły więc powiększyć parki, po to, żeby w bezpieczny sposób, choć trochę umilić czas pandemii wymęczonym izolacją mieszkańcom.

Według wytycznych Instytutu Zdrowia Publicznego związanych z niezbędnym do zatrzymania rozprzestrzeniającego się w zawrotnym tępię wirusa zachowanie dystansu społecznego jest niezbędne. Jednak im dłużej obywatele pozostają w zamknięciu, tym bardziej cierpi ich zdrowie psychiczne. Dlatego, zamiast zamykać parki i otwarte przestrzenie władze m.in. Minneapolis, Filadelfii, Cleveland oraz Denver, czy kanadyjskiego Vancouver zadecydowały o powiększeniu parków. Dzięki temu mieszkańcy mogą w bezpieczny sposób od czasu do czasu zażyć spaceru, czy pojeździć na rowerze.

Zmiany zostały wprowadzone z dnia na dzień, bez ponoszenia praktycznie żadnych kosztów ze strony państwa. We wspomnianym wyżej Minneapolis burmistrz – Melvin Carter podjął w tym celu decyzję o wyłączeniu ruchu samochodowego na ulicach znajdujących się zaraz przy granicach  terenów zielonych objętych opieką miasta. Mieszkańcy mogą, zatem cieszyć się większą ilością miejsca w parkach takich jak: City of Saint Paul, Como, Phalen oraz Parku Regionalnym Cherokee.

Podjęcie tych konkretnych kroków było podyktowane przekonaniem władz o istotnej roli zielonej infrastruktury w poprawianiu samopoczucia członków społeczności. Nie od dziś przecież wiadomo, iż przebywanie z naturą i dobra kondycja fizyczna oraz psychiczna mają bardzo ważną rolę w zachowaniu odporności organizmu.

Działania te mogą także zaowocować w przyszłości. Im więcej terenów zielonych tym większa redukcja emisji CO2, a za tym  szansa na zwalczenie smogu i innych negatywnych skutków ludzkiej działalności.

 

Opracowanie: Katarzyna Maj

Źródło: miasto2077.pl

 

Dodaj komentarz