fbpx

Niesamowite osiągnięcie polskiego himalaisty. Dokonał tego jako pierwszy na świecie

Piotr Krzyżowski jest drugim Polakiem w historii, który zdobył Mount Everest bez użycia butli z tlenem. To również jeden z niewielu himalaistów, którzy wspięli się na Lhotse i najwyższy szczyt świata w jednym sezonie, nie odwiedzając bazy. Dodatkowo, Piotr Krzyżowski prawdopodobnie jako pierwszy człowiek zdobył Lhotse i Mount Everest solo, bez tlenu z butli, w jednej akcji górskiej.

Piotr wspiął się na Lhotse 21 maja i zszedł do obozu 4 na wysokości 8000 metrów. “Zejście było niezwykle wyczerpujące ze względu na stromiznę kuluaru i zmęczenie po zdobyciu Lhotse” – podał portal wspinanie.pl.

Po krótkim odpoczynku rozpoczął wspinaczkę na Mount Everest, który zdobył 23 maja po 14 godzinach wspinaczki. Tylko kilku osobom udało się osiągnąć ten szczyt bez użycia tlenu z butli.

Pierwszym Polakiem, który tego dokonał, był Marcin Miotk w 2005 roku. Piotr Krzyżowski jest drugim Polakiem, któremu udało się to osiągnąć.

Monika Witkowska z Podróże małe i duże zwróciła uwagę na ten imponujący fakt. “Piotr Krzyżowski jest najprawdopodobniej pierwszym człowiekiem, który podczas jednej akcji górskiej zdobył Lhotse i Mount Everest solo bez użycia tlenu z butli” – czytamy.

“Trawers tych dwóch szczytów nie był spontaniczną decyzją. Piotrek przygotowywał się bardzo skrupulatnie do realizacji swojego marzenia, ale razem z nim postanowiliśmy nie przekazywać wcześniej tych planów do mediów, by mógł w spokoju skupić się na swoim projekcie” – czytamy dalej w serwisie Tatromaniak.

To nie pierwsze osiągnięcie Piotra Krzyżowskiego. Wcześniej zdobył dwa ośmiotysięczniki – Broad Peak i K2 – w ciągu 9 dni. W 2023 roku został uhonorowany wspólnie z Mariuszem Hatalą i Radosławem Woźniakiem nagrodą Kolosy za Alpinizm na Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.

Piotr Krzyżowski zdobył pięć ośmiotysięczników: Gasherbrum II, Broad Peak, K2, Nanga Parbat, Gasherbrum I oraz Koronę Karakorum. Dokonał tego w ciągu 3 lat, wspinając się bez użycia tlenu z butli i bez wsparcia szerpów.

Dodaj komentarz