fbpx

Medycyna alternatywna a zapalenie zatok. Skuteczne rady specjalistów

Ból w okolicy szczęki i czoła, zatkany nos i nawracający katar? Zapalenie zatok to przypadłość, która przydarza się najczęściej w okresie jesienno-zimowego. Trzej eksperci medycyny alternatywnej dzielą się radami, jak skutecznie sobie poradzić z zatkanym nosem.

 

Zapalenie błony śluzowej zatok przynosowych to nawracające stany zapalne, które mogą mieć różne przyczyny i dlatego wymagają innego leczenia. Oto trzy różne sposoby przyjrzenia się zapaleniu zatok oraz trzy alternatywne możliwości ich leczenia.

 

Naturopatia – Dr Marek Bardadyn

Wyleczone zatoki przywracają swobodny oddech przez nos więc zmniejszają ryzyko infekcji gardła i oskrzeli,nieleczone natomiast mogą prowadzić do nieprzyjemnych powikłań. Zdaniem naturopaty w przypadku zaburzających drożność nosa polipów należy zażywać granulki leku Thuja 5CH – 2 razy dziennie po 3 sztuki. Specyfik ten dość szybko odblokowuje zatoki, natomiast samo leczenie może potrwać nawet 3−4 miesiące.

Jeśli natomiast zapalenie zatok jest skutkiem alergii, należy zażywać zapobiegawczo i leczniczo po 2−5 granulek Calcarea carbonica 9CH raz dziennie w zależności od nasilenia objawów.  Z ostrym zapaleniem zatok  poradzi sobie lek Luffa D6  w kroplach. Stosujemy go po 10 kropli początkowo co 2 godz., a potem 3 razy dziennie. W zapaleniu przewlekłym lepiej się sprawdzi Cinnabaris 9CH (po 3 granulki raz−dwa razy dziennie przez 1−2 tygodnie). Dodatkowo powrót do zdrowia wspomogą inhalacje z użyciem olejków miętowego i eukaliptusowego.

Aby wspomóc organizm do leczenia należy wprowadzić do diety: jeżyny, maliny, jeżówkę wąskolistną i purpurową, cebulę, marchew, kaszę jaglaną, chrzan, słonecznik, majeranek i lukrecję oraz pić zioła, najlepiej mieszankę z liścia szałwii, kwiatu rumianku, liścia babki lancetowatej i owocu róży. Łyżkę stołowa ziół zalej szklanką wrzątku i parz przez 20 minut. Pij 2 razy dziennie.

 

Medycyna orientalna – Dr n. med. Ocz Batyn

Według ekspertów medycyny orientalnej do zapalenia zatok dochodzi w sytuacji zmiany położenia energii Chi. Powoduje to zablokowanie zewnętrznych i wewnętrznych kanałów energetycznych żołądka, jelita grubego i pęcherza. Aby zlikwidować przyczynę należy usunąć nadmiar wilgoci z tkanek i dodać im energii. Wtedy także ociepli się element Badghana i zatoki zaczną się oczyszczać z bakteryjnego śluzu.

W powrocie do zdrowia pomoże właściwa dieta. Regularne ciepłe posiłki,  lekkie zupy z warzyw i mięsa, potrawy jednogarnkowe z dodatkiem przypraw rozgrzewających organizm, w tym kurkumy, imbiru i cynamonu. Unikaj używek, nabiału, tłustych, ciężko strawnych pokarmów, zimnych i gazowanych napoi.

Codzienne inhalacje nawilżą śluzówki i zadziałają przeciwzapalnie. Do filiżanki wrzątku dodaj kilka kropel Amolu. Nos trzymaj nad naczyniem, usta poniżej jego krawędzi. Przez 5 minut rób powolne wdechy nosem, a powietrze wydychaj ustami. Zabieg stosuj dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

 

Ajurweda – Dr Partap S. Chauhan

Zapalenie zatok jest najczęściej skutkiem nagromadzonego powietrza i wydzielin w okolicach czaszki. W przypadku zatok czołowych boli czoło, szczękowych − górna szczęka i zęby, czasem też policzki; sitowych − oprócz bólu między oczami może pojawić się obrzęk tkanek wokół oczu, a także ból nosa, uczucie jego zatkania; przy problemach z klinowymi zaś − ból uszu, szyi i czubka głowy. Zapalenie zatok jest efektem wychłodzenia okolicy głowy. Unikaj zimnych kąpieli, wychodzenia z mokrą głową czy spacerów bez czapki – są ryzykowne w okresie jesienno-zimowym. Pomóc może rozgrzanie organizmu od wewnątrz i zadbanie o zewnętrzne warstwy.

Poza tym skutecznym lekarstwem będzie płukanie nosa 2-3 razy dziennie. Stosuj do tego roztwór z kurkumy (szczypta sproszkowanej kurkumy na 1/2 szklankę letniej wody). Na wysięki z nosa wdychaj dym z palonej kurkumy (podpal przyprawę na łyżce) − zmniejsza wydzielinę i ułatwia oddychanie. Jeśli masz całkowicie zatkany nos pomóc może proszek przygotowany z mielonego cynamonu, kardamonu i pieprzu (1:1:1). Należy go wciągać najpierw jedną, potem drugą dziurką dwa razy dziennie. Kichanie pozwoli pozbyć się chorobowej wydzieliny.

Pamiętaj, że powyższe zalecenia są jedynie radami i nie mają charakteru medycznego.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zwierciadlo.pl

 

 

Dodaj komentarz