fbpx

Uczuciowe i wysoce inteligentne. Zdumiewające badania nad zwierzętami

Wiele osób wciąż dzieli zwierzęta na „domowe”i „hodowlane”. Te pierwsze są z założenia inteligentne, szybko się uczą i są zdolne do uczuć wyższych. Zwierzęta hodowlane traktujemy po macoszemu i pozbawiamy ich cech, które jak sądzimy są jedynie przejawem naszych pupili. Badania naukowe dowodzą jednak, że to fałszywy pogląd.

 

Sprytna jak świnia

Czy wiesz, że świnie posługują się ponad 20 rodzajami różnych chrząknięć, a ich zmysł węchu jest tak samo wrażliwy jak u psa? Ponadto świnie reagują na imiona, uczą się sztuczek równie skutecznie jak psy: aportują, kłaniają się, otwierają i zamykają klatkę. Jeden z eksperymentów dowiódł, że świnie są świadome siebie i odbicia lustrzanego. Według badaczy świadczy to o zaawansowanych procesach poznawczych.

Eksperyment polegał na tym, że w pomieszczeniu, w którym przebywała świnia umieszczano lustro oraz miskę z pokarmem. Po paru godzinach, gdy świnia była już oswojona z lustrzanym odbiciem, badacze stawiali w pomieszczeniu miskę z pokarmem, którą można było dostrzec wyłącznie w lustrze.  Aby dodatkowo zmylić zwierzęta, w pomieszczeniu umieszczono specjalny wentylator, który wymuszał obieg powietrza. Dzięki temu świnia nie mogła trafić do karmy, kierując się węchem. Aż siedem na osiem zwierząt odnajdywało jedzenie – zamiast szukać miski za lustrem, odwracały się i obchodziły przeszkodę, za którą był pokarm widoczny w lustrze.

 

Uczuciowa jak krowa

Potrafią odczuwać radość, tęsknotę, oczekiwanie i lęk. Kiedy czegoś się boją, głośno ryczą, a ich muczenie może się różnić w zależności o regionu. Hodowcy bydła zgodnie twierdzą, że te krowy do których czule przemawiają i są głaskane dają więcej mleka, niż te z którymi hodowcy nie nawiązywali żadnych więzi. Teorię potwierdziły badania nad temperamentem krów rasy holsztyno-fryzyjskiej. Okazało się, że najwrażliwsze i lękliwe młode krowy dawały najmniej mleka. Jeśli natomiast dbano o ich komfort i bezpieczeństwo ich mleczność ulegała poprawie.

Inny eksperyment udowodnił, że krowy są zdolne do odczuwania radości i zadowolenia. Podczas jednego z eksperymentów przetrzymywano krowy w zagrodzie, za którą było pastwisko z soczystą trawą. Furtka otwierała się po naciśnięciu nosem na dźwignię. Kiedy krowy same dochodziły do tego, jak zwolnic blokadę były podekscytowane i w podskokach docierały na pastwisko.

 

Społeczna jak owca

Nie bez powodu mówi się o owcach najczęściej w kontekście stada – to zwierzęta społeczne i towarzyskie. „Owczy pęd”, którym zwykliśmy określać pewne ludzkie zachowania, nadając im pejoratywne znaczenie nie są bynajmniej oznaką głupoty, a lojalności. Badacze udowodnili, że owca jest zwierzęciem społecznym i bez trudu rozpoznaje aż 50 pysków innych owiec oraz 10 ludzkich twarzy. Rozróżnianie podobnych pysków wymaga złożonego systemu zapamiętywania, który pod wieloma względami przypomina ludzki.

Ponadto owce doskonale orientują się w hierarchii oraz bez trudu rozpoznają „swoich”. Na widok znajomego osobnika wyraźnie się uspokajają – spada im poziom hormonów stresu, a jeśli dla odmiany spotkają się z nieznanym członkiem, ich poziom kortyzolu i adrenaliny wyraźnie wzrasta i budzi u nich silny niepokój. Owce bez trudu się uczą, przechodzą testy psychologiczne, których nie przechodzą małpy i mają świetny zmysł orientacji w terenie. Osobniki umieszczone w skomplikowanym labiryncie, szybko odnajdywały drogę do wyjścia.

 

Inteligenta jak kura

Są zdyscyplinowane i potrafią liczyć do „pięciu”. Bez trudu powstrzymują się przed jedzeniem, jeśli wiedzą, że w nagrodę potem dostaną więcej. Poza tym kury gdaczą na 27 różnych sposobów. Inaczej brzmi sygnał ostrzegający przed lisem, a inaczej ten, który oznajmia pojawienie się myszołowa. Są przebiegłe i hierarchiczne. Kury dostosują swoje zachowanie do poziomu odczuwanego bezpieczeństwa – doskonale wiedzą, kiedy mogą sobie pozwolić na zaloty, a kiedy nie będzie to społecznie akceptowane. Przy kogucie alfa są ostrożne, zachowawcze i pozwalają sobie na mniej spontaniczności niż w sytuacji, gdy dominującego koguta nie ma w polu widzenia.

Gry społeczne są im nieobce. Największym szacunkiem wśród samic cieszą się te osobniki, które są w stanie pokazać im, gdzie są tłuste robaki. Sprytne samice natomiast potrafią w tajemnicy złożyć jaja do cudzego gniazda – najczęściej do liderki, aby zapewnić swojemu potomstwu najlepsze warunku do wzrostu i rozwoju.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: focusnauka.pl

 

 

 

Dodaj komentarz