fbpx

Gdzie leżą tęczowe góry Danxia i jak się tam dostać

Świat skrywa w sobie wiele tajemniczych miejsc, których być może nigdy nie poznamy. Mogą to być zarówno miejsca powstałe w wyniku ludzkiego zaangażowania, jak i stworzone przez samą naturę. Jednym ze zjawisk zaliczających się do tej drugiej kategorii, są niezwykłe góry w sercu Chin.

Widząc je po raz pierwszy, możemy pomyśleć że to fotomontaż. Otóż nie! Te góry istnieją naprawdę i w rzeczywistości mają takie kolory. Okazuje się że w Chinach, gdzie są położone,  takie góry znaleźć można aż w pięciu miejscach. Jednak te w prowincji Gansu, w pobliżu miasta Zhangye, budzą szczególny podziw, bo mienią się wszystkimi kolorami tęczy.

Góry należą do Geologicznego Parku Zhangye Danxia Landform, który zajmuje teren ponad 40 km kwadratowych. W 2010 roku obszar ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W parku wybudowano cztery platformy widokowe, odległość pomiędzy nimi to 8 kilometrów. To pozwala na podziwianie tychże zachwycających form skalnych z różnych perspektyw. Na każdej platformie mamy nieograniczony czas na chłonięcie zjawiskowych widoków. Niektóre szczyty w tęczowych górach mają ponad kilkaset metrów wysokości, jednak gładkie i strome zbocza skalne uniemożliwiają wspinaczkę.

Nie znajdziemy tam żadnych zorganizowanych wycieczek z Zhangye. Jeszcze jakiś czas temu nie było także żadnej publicznej komunikacji, która mogłaby nas podwieźć pod same góry, tak więc jedyną opcją było wynajęcie taksówki, która zaczeka na miejscu i potem odwiezie nas z powrotem. Aktualnie kursuje tam podobno w miarę regularnie jakiś lokalny bus z centrum Zhangye do Danxia lub wioski obok Danxia, jednak mimo wszystko taksówka wydaje się najbardziej rozsądną opcją. Całkowity czas takiej wyprawy z Zhangye łącznie ze zwiedzaniem to około 4 godziny. Kolory gór Danxia najpiękniej prezentują się w piękny bezchmurny dzień późnym popołudniem.

Więcej na: celwpodrozy.pl

Dodaj komentarz