fbpx

Polska w pierwszej dziesiątce najsilniejszych paszportów świata

Według tegorocznego rankingu paszportów stworzonego przez londyńską firmę doradczą w sprawach obywatelstwa i rezydencji Henley & Partners, najsilniejsze paszporty posiadają obywatele Japonii i Singapuru. Polska znalazła się na ósmym miejscu w towarzystwie Węgier.

Tworząc swój ranking, firma Henley Passport Index nie brała pod uwagę czasowych obostrzeń. W związku z tym, pomijając chwilowe ograniczenia, posiadacze paszportów ze szczytu listy — japońskiego i singapurskiego — mogą teoretycznie podróżować bez wizy do 192 krajów.

Na końcu listy znaleźli się obywatele Afganistanu, którzy mogą dostać się bez wizy jedynie do 26 innych państw.

Korea Południowa i Niemcy uplasowały się na drugim miejscu (190 krajów), a za nimi znalazły się Finlandia, Włochy, Luksemburg i Hiszpania (189). Czwarte miejsce zajmują Francja, Holandia, Austria i Dania (188). Następne są Irlandia i Portugalia (187). Stany Zjednoczone i Wielka Brytania awansowały o jedno miejsce i znalazły się na szóstej pozycji (186) razem ze Szwajcarią, Norwegią, Belgią i Nową Zelandią. Kolejne miejsce (185) zajmuje Australia, Kanada, Czechy, Grecja i Malta.

Ósme miejsce wspólnie zajmują Węgry i Polska (183), tuż za nimi znalazła się Litwa i Słowacja (182). Na dziesiątej pozycji uplasowały się Estonia, Łotwa i Słowenia (181). Państwa Unii Europejskiej zdominowały pierwszą dziesiątkę rankingu.

Pomijając okoliczność epidemiczne, ogólny poziom swobody podróżowania znacznie wzrósł w ciągu ostatnich kilku dekad. Henley Passport Index wykazał w 2006 r., że średnio człowiek może odwiedzić 57 krajów bez konieczności wcześniejszego uzyskania wizy. Dziś ta liczba jest prawie dwukrotnie większa i wynosi 107.

Wedle raportu tymi wolnościami wciąż jednak cieszą się przede wszystkim kraje Europy, Ameryki Północnej i bogatszych państw azjatyckich. Dla przykładu, posiadacze paszportów z takich krajów jak Angola, Kamerun czy Laos mogą wjechać bez wizy tylko do ok. 50 innych państw.

Ranking Henley Passport Index prowadzony od 2006 roku jest jednym z kilku rankingów sporządzanych przez firmy finansowe w celu klasyfikacji paszportów wedle możliwości swobodnego podróżowania ich posiadaczy. Na liście Henley znajduje się 199 paszportów. Jest aktualizowany w czasie rzeczywistym przez cały rok, jeśli wchodzą w życie zmiany w polityce wizowej. Ranking jest oparty na danych dostarczanych przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA).

 

 

 

Dodaj komentarz