fbpx

Polski ser zdobył drugie miejsce w światowym konkursie

W najnowszym rankingu serów opublikowanym przez portal kulinarny Taste Atlas, włoski Parmigiano Reggiano został uznany za najlepszy ser na świecie w 2023 roku. To wynik ponad 24 tys. ocen, dotyczących 1378 różnych serów z całego globu, zgromadzonych przez zarejestrowanych użytkowników portalu.

Parmigiano Reggiano, ser o bogatej historii i tradycji, wyprodukowany z częściowo odtłuszczonego mleka krowiego, uzyskał imponującą średnią 4,7 gwiazdki na pięciostopniowej skali. Wyróżnia go twarda, ziarnista konsystencja i orzechowy, pikantny smak. Jego nazwa nawiązuje do miejsca pochodzenia — włoskiej Parmy.

W zestawieniu znalazły się również inne włoskie sery: na drugim miejscu Mozzarella di Bufala Campana, produkowana z mleka bawolego, znana z łagodnego, lekko kwaśnego smaku, oraz Stracchino di Crescenza, zajmujący trzecią pozycję, słynący z kremowej, maslanej tekstury i łagodnego, owocowego smaku.

Polskie akcenty: gołka i redykołka

W kategorii serów wędzonych polska gołka, pochodząca ze Śląska, zyskała międzynarodowe uznanie, zajmując drugie miejsce. Produkowana tradycyjnie z krowiego mleka, wyróżnia się jasnożółtym kolorem, delikatnym smakiem i miękką konsystencją. Tym samym przewyższyła nawet popularnego oscypka, którego smak i wygląd może przypominać.

Polska redykołka, produkowana na Podhalu i Śląsku Beskidzkim, zajęła wysoką czwartą pozycję. Jest to ser wytworzony z resztek pozostałych po produkcji oscypków, co świadczy o kreatywności i zrównoważonym podejściu polskich serowarów. Oscypek, będący jednym z symboli Podhala, również znalazł swoje miejsce w rankingu, zajmując dziewiąte miejsce.

Bryndza podhalańska w ogólnej klasyfikacji

Warto również wspomnieć o Podhalańskiej Bryndzy, która zajęła 18. miejsce w ogólnej klasyfikacji. Ten tradycyjny polski ser potwierdza bogactwo i różnorodność rodzimej serowarskiej tradycji.

Ranking Taste Atlas 2023 ujawnia fascynującą mozaikę serów z całego świata, z włoskim Parmigiano Reggiano na czele. Polska, dzięki swoim unikalnym i smakowitym serom wędzonym, także zajmuje ważne miejsce na światowej mapie serów. Dla smakoszy i koneserów ranking ten stanowi inspirację do eksploracji bogactwa smaków oferowanych przez różne kultury i tradycje serowarskie.

Dodaj komentarz