fbpx

Przełomowe odkrycie Polaków dziesięciokrotnie wydajniejsze niż tradycyjne ogniwa fotowoltaiczne

Wśród najlepszych materiałów mijającego roku znalazło się spektakularne osiągnięcie naukowe z Polski. Zespół z Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie, pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Krzysztofa Wojciechowskiego, opracował moduły termoelektryczne o gęstości mocy ponad dziesięciokrotnie przewyższającej tradycyjne ogniwa fotowoltaiczne. Ta innowacja może znacząco zmienić sposób, w jaki wykorzystujemy ciepło odpadowe.

Dotychczasowe metody konwersji ciepła odpadowego na prąd, charakteryzujące się niską wydajnością i wysokimi kosztami, mogą wkrótce odejść w zapomnienie. Zastosowanie modułów termoelektrycznych pozwala na efektywniejsze wykorzystanie energii, szczególnie w kontekście 60% ciepła odpadowego, które obecnie marnuje się w powietrzu.

Naukowcy z AGH, współpracujący z Siecią Badawczą Łukasiewicz oraz Instytutem Fizyki PAN, wytworzyli prototypowe moduły termoelektryczne o gęstości mocy zbliżonej do 2,5 kW/m². To dziesięciokrotnie więcej niż oferują komercyjne panele fotowoltaiczne. Co istotne, koszt produkcji tych modułów, mimo ich zaawansowania, jest porównywalny z tradycyjnymi elementami fotowoltaicznymi.

Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie stopów aluminium zamiast droższych ceramicznych okładzin. Ta zmiana nie tylko znacząco obniża koszty, ale również pozwala na łatwiejsze formowanie modułów. Dzięki temu mogą być one dostosowywane do różnorodnych systemów odzysku ciepła.

Szansa na komercjalizację

Obecnie cena prototypu jest porównywalna z ceną smartfona z najwyższej półki. Jednak z automatyzacją i masową produkcją koszty mogą spaść do poziomu powszechnie dostępnej fotowoltaiki. W związku z tym AGH poszukuje inwestora, który podejmie się wyzwania stworzenia prototypowej linii produkcyjnej.

Potencjalny przełom na rynku europejskim

Zauważając, że firmy specjalizujące się w technologiach termoelektrycznych działają głównie w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Ukrainie i Rosji, prof. Wojciechowski podkreśla, że rynek europejski jest praktycznie wolny od konkurencji. Polska ma szansę stać się pionierem w tej dziedzinie i zdobyć znaczący udział na światowym rynku.

Projekt AGH może rewolucjonizować branżę energetyczną, oferując bardziej efektywny i kosztowo korzystny sposób odzyskiwania ciepła odpadowego. Znalezienie inwestora oraz stworzenie linii produkcyjnej stanowi kluczowy krok ku komercjalizacji tej obiecującej technologii. Sukces modułów termoelektrycznych z AGH mógłby nie tylko przyczynić się do zmniejszenia negatywnych zmian klimatycznych, ale również zrewolucjonizować sposób, w jaki myślimy o energii odnawialnej.

Dodaj komentarz