fbpx

Zamiast papierosów kupował książki. Przez ponad 50 lat zebrał 10 000 tomów

73-letni dyrektor szkoły w Kayseri w Turcji kilkadziesiąt lat temu rzucił palenie, od tamtej pory postanowił zamiast papierosów kupować książki. Dziś jego zbiór liczy ponad 10 000 pozycji.

Jak informują tureckie media, jakiś czas temu Yusuf Özmerdivenli przekazał część swojej kolekcji książek bibliotekom, szkołom i uniwersytetom. Ponad 50 lat temu założył się z kolegami ze szkoły średniej, że zamiast papierosów będzie kupował książki, teraz uznał, że nie ma już miejsca na ich przechowywanie

„Po papierosach mógł pozostać tylko dym czy choroba, a zamiast tego mam tysiące książek. Przez kilka dobrych dekad uzbierałem 10 000 tomów. To była dobra inwestycja, także dla mojego zdrowia”, tak swoją decyzję o porzuceniu nałogu komentuje dziś Özmerdivenli.

Turecki nauczyciel stał się wzorem do naśladowania. Dziś zachęca swoich uczniów do podjęcia podobnej decyzji. Niektórzy z nich byli pod tak dużym wrażeniem jego silnej woli, że już kilka lat temu poszli w jego ślady i także postanowili porzucić palenie na rzecz kolekcjonowania książek. Jeden z uczniów szkoły, w której pracuje Özmerdivenli, zebrał ponad 1650 książek, odkąd równowartość każdej niewypalonej paczki papierosów wydaje w księgarni.

Źródło: dailysabah.com

 

Dodaj komentarz