fbpx

Pierwsze miasto w Szwajcarii zakazuje umieszczania reklam

Genewscy radni podjęli uchwałę zabraniającą umieszczania reklam i plakatów w przestrzeni publicznej. Jest to pierwsze miasto w Szwajcarii z tego typu zakazem.

Według władz, reklamy w przestrzeni publicznej zniekształcają obraz miasta.

— Reklamy próbują „sprzedać marzenia, które są nieosiągalne dla wielu osób — powiedział Emmanuel Deonn z inicjatywy obywatelskiej Zero Pub.

Inicjatywa Zero Pub powstała została cztery lata temu – tyle trwało namówienie miejskich radnych do zmian w prawie. Teraz postulaty członków inicjatywy stają się rzeczywistością. Od 2025 roku na ulicach Genewy promować będzie można wyłącznie kulturalne wydarzenia. Przestrzenie, na których wcześniej eksponowane były plakaty reklamowe, mają zostać zwolnione i przekazane mieszkańcom, którzy zdecydują, jak je wykorzystać.

Dwie strony medalu

Przeciwnicy nowego prawa wskazują, że budżet miasta Genewa straci na zmianach w prawie ponad 4 mln franków, a w miejscu dawnych reklam pojawi się szpetne graffiti.

– „Sytuacja finansowa Genewy jest ponura, z deficytem 40,8 mln franków w budżecie na nadchodzący rok. Do 2028 roku należy oszczędzać 7 mln CHF rocznie, aby przywrócić równowagę w rachunkach. Zakaz komercyjnych reklam na billboardach, które przynoszą 4,3 mln franków do kasy miasta każdego roku, przychodzi w najgorszym możliwym momencie – czytamy komentarz „Neue Zuercher Zeitung”, który publikuje serwis Wirtualnemedia.pl.

Nowe prawo zacznie obowiązywać od 2025 roku.

Dodaj komentarz