fbpx

Polka laureatką międzynarodowej nagrody. Pracuje nad lekiem na alzheimera

Dr Karolina Pierzynowska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego jako pierwsza Polka ostała laureatką międzynarodowej nagrody Future Science Future Star Award. Badaczka pracuje nad lekiem, który ma pomóc w terapii chorych na alzheimera oraz huntingtona.

Komisja Future Science Future Star Award zainteresowała się badaniami dr Karoliny Pierzynowskiej, która pracuje nad terapią dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera, Parkinsona i Huntingtona i wielu innych z użyciem genisteiny, naturalnie występującego izoflawonu. Substancja ta powoduje aktywację procesów, które usuwają z komórek nerwowych wszystkie toksyczne białka wywołujące choroby. Poza tym jest bezpieczna podczas długiej terapii.

– Badania przeprowadzone zarówno na modelach in vitro, jak i na modelach mysich tych chorób wykazały wysokie bezpieczeństwo i dużą skuteczność tej terapii – przekazuje Magdalena Nieczuja-Goniszewska, rzeczniczka Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie Pierzynowska pracuje.

– Nagroda ta po raz pierwszy trafi do polskiej naukowczyni – dodaje rzeczniczka.

Potrzebne finansowanie

Badania prowadzone przez Polke dobiegają końca na modelach zwierzęcych. Dały one — jak podkreślała badaczka — znakomite wyniki, zaobserwowano cofnięcie się na przykład choroby Huntingtona. Teraz powinna zacząć się próba eksperymentalna z udziałem pacjentów. Na to potrzebne będą fundusze.

— Ta nagroda nie sponsoruje badań, ale może pomóc w otrzymaniu funduszy w innych źródłach — przyznaje naukowiec.

Kiedy lek może być dostępny?

Wszystko zależy od finansowania, na kolejny etap badań potrzeba czterech milionów złotych oraz funduszy na ubezpieczenie pacjentów, którzy będą chcieli wziąć udział w eksperymencie i zostaną skierowani na nie przez lekarzy. Badania kliniczne mogą potrwać kilka lat.

Naukowcy z całego świata

Komisja sędziowska konkursu składała się z doświadczonych naukowców z całego świata. W bieżącej edycji zasiedli w niej: Ian A. Blair (University of Pennsylvania, USA), Ananda Bandyopadhyay (Bill & Melinda Gates Foundation, USA), Andy Tay Kah Ping (National University of Singapore) i Catherine Martel (Université de Montréal, Kanada).

Międzynarodowa nagroda Future Science Future Star przyznawana jest przez wydawnictwo Future Science i czasopismo „BioTechniques”. Jej celem jest wyróżnienie wybitnych naukowców zajmujących się naukami przyrodniczymi, których praca może mieć wpływ na ludzkie zdrowie i którzy mają za sobą „szybki i intensywny start kariery naukowej”, a do prowadzonych przez siebie badań „podchodzą z ogromną pasją”.

2 thoughts on “Polka laureatką międzynarodowej nagrody. Pracuje nad lekiem na alzheimera

Dodaj komentarz