fbpx

Wibrująca kapsułka może pomóc w walce z otyłością

Naukowcy z USA stworzyli specjalną kapsułkę, która drży w żołądku, pomagając w leczeniu otyłości. Eksperymenty pokazały, że jej spożycie przed posiłkiem sprawia, że je się mniej. Teraz naukowcy planują przetestować ją na ludziach. Dr. Shriya Srinivasan, główna autorka badania, twierdzi, że osoby chcące schudnąć lub kontrolować apetyt mogłyby stosować tę kapsułkę przed każdym posiłkiem.

Nasza potrzeba jedzenia jest kontrolowana przez ośrodki głodu i sytości w podwzgórzu. Zaburzenia w tych mechanizmach mogą prowadzić do otyłości, ponieważ osoba może jeść nadmiernie, gdy ośrodek sytości nie dostaje informacji o zaspokojeniu głodu.

Wykorzystując tę wiedzę, naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali kapsułkę, która wibruje w żołądku. Te wibracje aktywują te same receptory, które reagują na rozciąganie żołądka, co daje mózgowi fałszywe wrażenie sytości, co z kolei redukuje apetyt. Badacze przetestowali tę kapsułkę na świniach i uzyskali obiecujące wyniki.

Dr. Shriya Srinivasan wyjaśnia, że osoby chcące kontrolować apetyt mogłyby stosować tę kapsułkę przed posiłkiem, co potencjalnie zmniejszyłoby konieczność stosowania leków lub innych metod leczenia otyłości, które często mają skutki uboczne. Badanie zostało opublikowane w „Science Advances” pod koniec grudnia i jest wspólnym projektem naukowców z Uniwersytetu Harvarda i Massachusetts Institute of Technology.

Kapsułka działa poprzez stymulację mechanoreceptorów w żołądku, które wysyłają sygnały do mózgu, gdy żołądek jest pełny. Urządzenie wibruje w żołądku przez około 30 minut i prowadzi do zmniejszenia apetytu. Naukowcy planują dalsze badania nad długoterminowym działaniem kapsułki i możliwością jej zdalnego włączania i wyłączania.

Badacze uważają, że ta innowacyjna kapsułka może być alternatywą dla obecnych metod leczenia otyłości, takich jak leki, balony żołądkowe lub operacje zmniejszające żołądek. Ponadto, niskie koszty tej terapii mogą przyczynić się do jej powszechnego stosowania w przyszłości. Jednak przed przejściem do badań klinicznych na ludziach, naukowcy muszą zbadać, jakie odczucia wywołuje kapsułka u pacjentów i czy są gotowi przyjmować ją przed każdym posiłkiem.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, otyłość dotyka ponad 20% ludzi na świecie i prowadzi do przedwczesnych zgonów. Ponad 4,5 miliona osób umiera rocznie z powodu otyłości. W Polsce około 60% ludzi boryka się z nadwagą prowadzącą do otyłości, a 10% dzieci ma nadwagę.

Źródło: science.org

One thought on “Wibrująca kapsułka może pomóc w walce z otyłością

  • 3 stycznia 2024 at 14:30
    Permalink

    Wiem, ze tego nie opublikujecie, ale po prostu wystarczy mniej żreć i wiecej sie ruszac, i nie trza zadnych wibrujacych tabletek. Do Siego!

    Reply

Dodaj komentarz