fbpx

Metabolizm pozostaje na takim samym poziomie między 20. i 60. rokiem życia

Badania, opublikowane w czasopiśmie „Science”, pokazują, że metabolizm, odpowiedzialny za przemianę energii w organizmie, nie jest przyczyną zwiększonego przyrostu wagi w wieku dorosłym, utrzymując się na stabilnym poziomie od 20. do 60. roku życia, i zwalnia dopiero w późniejszym okresie życia.

Obejmujące 6,4 tysiąca osób z 29 krajów, w wieku od 8 dni do 95 lat, badania dowodzą, że najwyższy metabolizm występuje u niemowląt w ich pierwszym roku życia, przekraczając o 50% poziom dorosłych. W okresie dojrzewania ten proces nieco się zmniejsza, a następnie stabilizuje na etapie dorosłości.

W przedziale wiekowym 20-60 lat, metabolizm pozostaje na równym poziomie, obniżając się o 26% w późniejszym wieku emerytalnym.

„Niespodzianką jest to, że przez cały okres dorosłości metabolizm pozostaje stały; przyrost masy ciała w tym czasie nie może być tłumaczony zmianami w przemianie materii” – podkreśla w rozmowie z BBC News jeden z autorów badań, prof. John Speakman z University of Aberdeen. Przemiana materii nie ulega zmianie nawet w trakcie ciąży i menopauzy u kobiet przed 60. rokiem życia.

Szybka przemiana materii u niemowląt w pierwszym roku życia podkreśla znaczenie intensywnego rozwoju w tym okresie i konieczność odpowiedniego odżywiania dla zdrowia w przyszłości. Prof. Herman Pontzer z Duke University wyjaśnia, że metabolizm to skomplikowany proces badany na poziomie komórkowym, niezależny wyłącznie od diety i ćwiczeń.

Dr Rozalyn Anderson i Timothy Rhoads z University of Wisconsin wskazują, że spadek metabolizmu w wieku powyżej 60 lat koreluje z częstszym występowaniem chorób. Prof. Tom Sanders zwraca uwagę na otyłość w średnim wieku, którą wiąże raczej z nadmiernym jedzeniem, niż spadkiem tempa przemiany materii.

Źródło: science.org

Dodaj komentarz