fbpx

31 lat temu podłączono Polskę do Internetu

20 grudnia 2022 roku minęło dokładnie 31 lat, odkąd podłączono Polskę do globalnej sieci Internet. Na początku dostęp do światowej łączności miały tylko instytucje naukowe.

Za początek istnienia sieci Internet w Polsce uznaje się rok 1991. W ciągu całego roku miało miejsce kilka istotnych wydarzeń związanych z tym tematem, jednak przełomowym dniem był 20 grudnia.

Pierwsza wiadomość e-mail z Polski

17 lipca 1991 r. Tadeusz Węgrzynowski wysłał z Kopenhagi do Polski, a dokładnie Centrum Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego, pierwszą wiadomość. Odbiorcą był Andrzej Smereczyński. Jej treść brzmiała:

“Szanowny Panie Andrzeju, miło mi powitać Pana z Kopenhagi. Proszę pozdrowić wszystkich w CIUW”.

W odpowiedzi wysłano wiadomość o treści:

“Panie dyrektorze, w CIUW nigdy nie było tyle radości i tylu ludzi w sali komputerowej”.

Nie wyglądało to tak, jak w czasach dzisiejszych. Tadeusz Węgrzynowski musiał pojechać do Kopenhagi z modemem. 17 sierpnia z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego fizyk Rafał Pietrzak wysłał pierwszą wiadomość, wykorzystując protokół TCP/IP, tym samym uznaje się to za pierwszą wiadomość e-mail wysłaną z Polski. Jednak to jeszcze nie było pełne podłączenie naszego kraju do internetu.

20 grudnia Polskę podłączono do sieci

Pierwsze polskie komputery zostały wpięte do Internetu 20 grudnia 1991 roku. Maszyny znajdowały się w Warszawie, Krakowie, Toruniu i w Katowicach. Dostęp do globalnej sieci posiadały trzy instytucje: Uniwersytet Warszawski, Instytut Fizyki Jądrowej i Obserwatorium Astronomiczne. Tego samego dnia Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia łączności z Polską. Początkowo dostęp do sieci miały wyłącznie instytucje naukowe, aż do 1994 roku. Wówczas założono stronę internetową rządu i udostępniono sieć wszystkim obywatelom.

Dodaj komentarz