fbpx

“Nadszedł czas otworzyć Szwecję”. Premier zapowiada koniec restrykcji

Według zapowiedzi premier Szwecji Magdaleny Andersson, 9 lutego zniesione zostaną wszystkie restrykcji koronawirusowe obowiązujące w tym kraju. Przestaną obowiązywać m.in. certyfikaty covidowe oraz limity zgromadzeń.

— Nadszedł czas otworzyć Szwecję. Mamy lepszą wiedzę na temat wirusa, poprawiła się sytuacja w służbie zdrowia oraz wzrosło tempo szczepień — podkreśliła Andersson na konferencji prasowej.

Dyrektor Urzędu Zdrowia Publicznego Karin Tegmark Wisell dodała, że złoży wniosek do rządu o usunięcie COVID-19 z listy chorób zagrażających społeczeństwu.

— Rozprzestrzenianie się koronawirusa utrzymuje się na wysokim poziomie, ale stało się jasne, że pandemia zmieniła charakter. Zakażenie Omikronem powoduje łagodniejsze objawy — tłumaczyła Tegmark Wisell.

Od 9 lutego pozostanie jedynie zalecenie pozostania w domu w przypadku wystąpienia objawów chorobowych. Osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 powinny unikać dużych zbiorowisk ludzi.

84 proc. mieszkańców Szwecji po dwóch dawkach szczepionki

Rząd Szwecji znosi obostrzenia jako ostatni w Skandynawii po decyzji władz Danii, które otworzyły społeczeństwo 1 lutego, a także Norwegii oraz Finlandii.

Dodaj komentarz