fbpx

Gry komputerowe ogłupiają dzieci? Naukowcy postanowili to zbadać

Wyniki badań wskazują, że gry komputerowe nie mają negatywnego wpływu na zdolności kognitywne młodych graczy.

Chociaż pokolenie, które jako pierwsze słyszało od rodziców „Odejdź od tego komputera!”, ma już własne potomstwo, to wciąż panuje negatywny stereotyp związany z grami komputerowymi i dziećmi. Wciąż krążą takie mity jak ten, że gry wpływają negatywnie na rozwój mózgu i powodują, że dzieci spędzają cały czas w domu, co prowadzi do problemów ze zdrowiem psychicznym. Jednak, czy faktycznie tak jest? Naukowcy z University of Houston postanowili przebadać to zagadnienie.

Okazało się, że rodzice, którzy zakazują swoim dzieciom grania, obawiając się o ich rozwój, mogą mieć nieco niepotrzebne obawy. Naukowcy sądzą, że granie w gry nie wpływa negatywnie na zdolności poznawcze dzieci. „Nasze badania nie wykazały takich powiązań, niezależnie od czasu spędzonego na graniu oraz rodzaju gier wybranych przez dzieci” – powiedział Jie Zhang z University of Houston.

Naukowcy zbadali grupę 160 młodych graczy, którzy uczęszczali do szkół publicznych, z czego 70% z nich pochodziło z gospodarstw domowych o niższych dochodach. W przeciwieństwie do poprzednich badań naukowcy analizowali wyłącznie wyniki młodych graczy w standardowym teście umiejętności poznawczych CogAT, zamiast badać ich samoocenę lub oceny nauczycieli.

Młodzi gracze spędzali od 2,5 do 4,5 godzin dziennie na grach. Badacze nie znaleźli istotnego związku między czasem spędzonym na grze i wynikami w teście CogAT, co oznacza, że granie w gry komputerowe nie wpływa negatywnie na zdolności poznawcze młodych graczy.

Jednak badanie ujawniło też inny problem, który powinien zaniepokoić rodziców wierzących w to, że istnieją ‘lepsze’ gry dla ich pociech.

Badanie wykazało, że gry reklamowane jako poprawiające zdolności kognitywne dzieci, nie przynoszą oczekiwanych efektów. Z tego powodu warto pozwolić dzieciom grać w te gry, w które chcą grać, bez konieczności kierowania ich do określonych tytułów z powodu obietnic poprawy zdolności poznawczych.

Źródło: uh.edu

 

Dodaj komentarz