fbpx

Siedem sposobów na zaoszczędzenie ponad połowy wynagrodzenia

Oszczędzanie i inwestowanie części swojego dochodu to kluczowy sposób na budowanie długoterminowego dostatku. Osoby, które odkładają ponad połowę swojego wynagrodzenia, stosują siedem strategii oszczędzania, które warto poznać.

Jak mawiał znany autor i biznesmen Robert Kiyosaki, „Nie chodzi o to, ile zarabiasz, ale o to, ile oszczędzasz”.

Według autora książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec”, bez względu na to, jak duża jest twoja wypłata, jeśli nie zarządzasz mądrze gotówką, ta może zniknąć, zanim się zorientujesz. Innymi słowy, oszczędzanie jest niezbędne, jeśli chcesz zbudować długoterminowe bogactwo.

Poniżej wymieniamy pięć strategii, których używają osoby odkładające ponad połowę swoich dochodów.

1. Stosuj tak zwany house hacking, aby obniżyć lub wyeliminować koszty mieszkaniowe

House hacking to popularna metoda polegająca na wynajmowaniu części swojego domu i przeznaczaniu zysków na pokrycie kosztów mieszkaniowych. Ta strategia jest związana z zakupem nieruchomości, co wymaga oszczędności, ale jeśli posiadasz wystarczające środki finansowe, aby kupić bliźniaka lub dom wielorodzinny, możesz zamieszkać w jednym lokalu lub pokoju i wynajmować pozostałe części, co stanowi doskonały sposób na oszczędzanie na kosztach mieszkaniowych.

Ali i Josh Lupo zastosowali tę strategię, aby spłacić swoje ogromne długi. Kupując bliźniaka, zajęli jedną połowę budynku, a drugą połowę wynajęli. Obecnie są właścicielami dwóch bliźniaczych domów i zatrzymują cały dochód, który zarabiają. Dzięki ograniczeniu wydatków i posiadaniu wielu źródeł dochodu są w stanie pomnażać swój majątek.

Todd Baldwin wykorzystał house hacking, aby zacząć budować swoje portfolio nieruchomości, które w 2021 roku przyniosło mu ponad 1,5 miliona dolarów. Jego pierwsza nieruchomość to dom z sześcioma łóżkami i czterema łazienkami, który znajduje się na obrzeżach Seattle w stanie Waszyngton. Mieszkał w głównej sypialni, a pozostałe cztery pokoje wynajmował. Dochody z wynajmu przewyższały miesięczną ratę kredytu hipotecznego, dzięki czemu nie tylko mieszkał za darmo, ale też zarabiał.

Jeśli nie planujesz zakupu nieruchomości w najbliższym czasie, możesz rozważyć zamieszkanie ze współlokatorami lub przeprowadzkę do mniejszego mieszkania, aby obniżyć koszty czynszu. Mieszkanie to znaczny wydatek, a znalezienie sposobu na obniżenie tej pozycji w swoim budżecie może pomóc w zaoszczędzeniu znacznej sumy pieniędzy.

2. Ogranicz pozostałe główne wydatki: jedzenie i transport

Osoby, które pragną oszczędzać, często skupiają się na trzech głównych wydatkach: mieszkania, jedzenia i transportu.

Po zredukowaniu kosztów mieszkania, warto skupić się na oszczędzaniu na jedzeniu i transporcie. Avery Heilbron, który oszczędza do 80% swoich dochodów i ma szansę na wcześniejszą emeryturę, uważa, że zamiast starać się powstrzymywać od drobnych wydatków, lepiej skoncentrować się na ograniczeniu największych.

Ograniczenie tych głównych wydatków może wymagać poświęceń.

„Heilbron sugeruje, że być może będziesz musiał przenieść się do tańszego mieszkania lub żyć z współlokatorami. Może będziesz musiał sprzedać swój samochód. Może przestaniesz jeść na mieście i zaczniesz gotować w domu”, wyjaśnia. Poświęcenia te nie muszą być trwałe, a na dłuższą metę są opłacalne.

Aby zmniejszyć koszty jedzenia, warto zrezygnować z jedzenia w restauracjach lub usunąć aplikacje do zamawiania jedzenia, takie jak UberEats. Jeśli chcesz zaoszczędzić na transporcie, skorzystaj z miejskiej komunikacji. Jeśli autobusy nie dojeżdżają do twojego miejsca zamieszkania, warto skorzystać z roweru lub chodzić pieszo. Ogranicz używanie samochodu lub, jeszcze lepiej, sprzedaj go i nie korzystaj w ogóle. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze na paliwie oraz przyczynisz się do ochrony środowiska.

3. Monitoruj swoje wydatki, aby wiedzieć, na co przeznaczasz pieniądze

Brennan i Erin Schlagbaum w ciągu pięciu lat spłacili kredyt hipoteczny w wysokości 234 tys. dol. oraz 38 tys. dol. kredytu studenckiego, a obecnie oszczędzają do 86 proc. swoich dochodów. Jednym z najważniejszych kroków, jakie podjęli, było przeanalizowanie swoich wydatków i zrozumienie, na co przeznaczają pieniądze oraz gdzie mogą ograniczyć koszty.

Zauważyli, że pozornie drobne zakupy, takie jak artykuły gospodarstwa domowego, zakupy w supermarkecie i jedzenie na mieście szybko się kumulują. Po prostu przeglądając wyciągi z kart kredytowych, znaleźli około 1000 dol. wydanych na drobnostki, które mogli przeznaczyć na spłatę kredytów.

Państwo Luposowie mieli podobne doświadczenia. — Kilka lat temu wydawało nam się, że mamy dobre pojęcie o tym, ile zarabiamy i wydajemy — mówi Josh. — Kiedy zaczęliśmy to dokładnie śledzić, zdaliśmy sobie sprawę, że nasze liczby zupełnie się nie zgadzają — dodaje.

Kiedy już zrozumieli, na co idą ich pieniądze, mogli wprowadzić zmiany w stylu życia, które pozwoliły im znacznie ograniczyć koszty.

— To naprawdę ważne, by mieć dobre rozeznanie: Ile zarabiam każdego miesiąca? Ile wydaję? Jakie mam długi? Jaki mam majątek? — mówi Ali. — Chcieliśmy uzyskać jasny obraz tego, gdzie trafiają nasze pieniądze, aby móc je zoptymalizować — dodaje.

4. Określ konkretne cele finansowe

Schlagbaumowie wyznaczyli sobie konkretne cele finansowe, w tym określony termin spłaty każdego ze swoich zobowiązań. Dzięki temu byli bardziej zdeterminowani w realizacji swoich dążeń i zwiększyli oszczędności.

Brennan lubi używać do zapisywania swoich celów finansowych tablicy. Umieszcza na niej swoje cele jedno-, pięcio— i dziesięcioletnie, a także swój plan dnia.

— Jeśli coś tam zapiszę, to zostanie to zrobione — mówi.

5. Znajdź sposób na zwiększenie swojej pensji

Ostatecznie, istnieje pewien limit kwoty, jaką można zaoszczędzić poprzez ograniczenie swoich wydatków. Jednak, jeśli uda Ci się zwiększyć swoje dochody, a jednocześnie zachowasz podobny styl życia, będziesz mógł osiągnąć znacznie wyższą stopę oszczędności. Wzrost dochodów może pochodzić z podwyżki w pracy, dodatkowego źródła przychodu lub inwestycji.

— Wspaniała drużyna nie gra tylko w ataku lub tylko w obronie — mówi Lupos. — Grają w obie strony i często wiedzą, kiedy przedkładać jedno nad drugie — dodaje. Luposowie zarabiają na swojej codziennej pracy, posiadaniu nieruchomości oraz poprzez swoją markę finansów osobistych The FI Couple. — W ostatecznym rozrachunku chodzi nam o to, by zmniejszyć różnicę między dochodami a wydatkami. Sytuacja każdej osoby jest inna, ale jednoczesna gra w ataku i obronie jest sposobem na zwiększenie tej różnicy — tłumaczy.

Schlagbaumowie zrobili to samo: wynegocjowali podwyżki w pracy i oboje znaleźli dodatkowe źródło dochodów. To udało im się głównie za pośrednictwem Budgetdog — firmy, którą Brennan założyła w 2019 r., aby pomóc innym ludziom uzyskać kontrolę nad swoimi finansami.

— Skupienie się na sukcesie w codziennej pracy od 9.00 do 17.00 i dochodach dodatkowych jest bardzo ważne — powiedziała Brennan. — Budżetowanie nie było jedyną rzeczą, którą zrobiliśmy, aby spłacić ten dług. Było to absolutnie niezbędne, ale nie było to jedynym rozwiązaniem — tłumaczy.

6. Inwestuj dodatkowe pieniądze

Przeznaczenie pieniędzy na inwestycje to prosty sposób na zachowanie większej części zarobionych pieniędzy i uniknięcie pokusy ich wydania. Todd Baldwin, pełnoetatowy inwestor w nieruchomości, reinwestuje uzyskane dochody z wynajmu w kolejne nieruchomości oraz inwestuje w fundusze indeksowe, co pozwoliło mu zarobić ponad 1 mln 500 tys. dol. Podobnie, Luposowie inwestują swoje pieniądze w fundusze indeksowe i fundusze ETF, korzystając z konta Roth IRA oraz opodatkowanego rachunku maklerskiego, natomiast Schlagbaumowie odkładają swoje dodatkowe oszczędności na różnych kontach emerytalnych i inwestują za pośrednictwem rachunku maklerskiego.

Warto pamiętać, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem, ale inwestowanie w fundusze indeksowe może być bezpieczniejszym sposobem na wykorzystanie pieniędzy. Można również spróbować ustawić automatyczne wpłaty na swoje konta inwestycyjne, aby mieć pewność, że regularnie inwestujemy swoje oszczędności. Dzięki temu z czasem nauczysz się żyć bez tych pieniędzy, a Twoje inwestycje będą rosnąć.

7. Odnajdź radość w prostym życiu

Steve Antonioni od wielu lat konsekwentnie oszczędza większość swoich dochodów, co pozwoliło mu zgromadzić około 90 tys. dol. oszczędności w ciągu zaledwie czterech lat. Dzięki temu mógł odważyć się na rezygnację z pracy i rozpocząć karierę jako twórca treści na platformie YouTube.

Antonioni uważa, że jego zamiłowanie do prostoty i minimalizmu sprawia, że oszczędzanie pieniędzy jest dość łatwe. Dzięki temu, że skupia się na potrzebach, a nie na chwilowych zachciankach, potrafi utrzymać kontrolę nad swoimi finansami. W rezultacie jest w stanie przekształcić swoje oszczędności w inwestycje, co pozwala mu na dalszy wzrost swojego majątku.

— Naprawdę lubię robić wszystko samemu i nie korzystać z usług ludzi, którzy robią je za mnie — wyjaśnia. Na przykład, woli pójść do sklepu spożywczego, wybrać składniki i ugotować własne jedzenie, niż jeść na mieście w restauracji. — To pozwala naturalnie zaoszczędzić pieniądze. Jeśli płacisz komuś innemu, żeby zrobił coś za ciebie, zawsze będzie to kosztować więcej pieniędzy — dodaje.

Zaoszczędził setki dolarów miesięcznie, dojeżdżając do pracy na rowerze, a nie samochodem czy komunikacją miejską. — Nie potrzebuję wielu rzeczy, aby być zadowolonym — przekonuje.

 

 

 

Dodaj komentarz