fbpx

Jakie korzyści przynosi chodzenie przez jedną godzinę dziennie?

Codzienna aktywność fizyczna jest kluczem do dobrego samopoczucia i sprawności fizycznej. Regularne ćwiczenia są również elementem profilaktyki różnych problemów zdrowotnych, takich jak podwyższony cholesterol czy stłuszczenie wątroby. Niemniej jednak, w intensywnym trybie życia, znalezienie czasu na codzienne wizyty w klubie fitness może być wyzwaniem, dlatego spacery stanowią doskonałą alternatywę. Przedstawiamy, dlaczego ta forma aktywności fizycznej wpływa tak korzystnie na samopoczucie i zdrowie.
Badania dotyczące korzyści z codziennego spacerowania

Korzyści płynące ze spacerów są potwierdzone nie tylko przez osoby, które rzeczywiście zdecydowały się na tę formę aktywności, ale także przez badania i opinie osób związanych z medycyną.

Naukowcy z Grupy Lise Meitner ds. Neuronauki Środowiskowej w Instytucie Rozwoju Człowieka im. Maxa Plancka w Niemczech opracowali badanie analizujące korzyści wynikające z kontaktu z naturą. Okazuje się, że przebywanie na świeżym powietrzu wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne, co jest szczególnie zauważalne w porównaniu z osobami mającymi ograniczony dostęp do przyrody.

W badaniu oceniano aktywność mózgu 63 zdrowych uczestników, poddając ich rezonansowi magnetycznemu przed i po godzinnym spacerze. Oto wnioski badaczy:

„Wyniki naszego badania wskazują, że już po godzinie spaceru na łonie natury zmniejsza się aktywność w obszarach mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie stresu” – mówi Sonja Sudimac, główna autorka badania. „To istotne odkrycie, ponieważ po raz pierwszy pokazuje związek przyczynowy między kontaktem z naturą a zmianami w obszarach mózgu związanych ze stresem”.

Spacerowanie poprawia kondycję i wydolność płuc

Systematyczność w codziennych spacerach ma kluczowe znaczenie, gdyż wprowadzenie tego nawyku do życia umożliwia rozwinięcie solidnej bazy tlenowej. W efekcie, poprawia się kondycja oraz sprawność sercowo-naczyniowa. Godzinne, codzienne spacery zwiększają wytrzymałość organizmu, wzmacniają mięśnie nóg i poprawiają wydolność płuc.

Badania potwierdziły, że 60-minutowe spacery zwiększają wydolność tlenową o 3,04 ml/kg/min. Tego rodzaju aktywność sprzyja także redukcji tkanki tłuszczowej i zwiększeniu tkanki mięśniowej. Spacerowanie jest szczególnie polecane dla osób pragnących schudnąć, które chcą delikatnie zacząć swoją przygodę ze sportem.

Dzięki spacerowaniu można spalić kalorie i angażować mięśnie całego ciała. Badania wykazały, że po 18 tygodniach codziennego spacerowania obwód talii zmniejsza się o 1,51 cm, spada masa ciała o 1,37 kg, a procent tkanki tłuszczowej o 1,22%.

Godzinne, codzienne spacery zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, gdyż to forma ćwiczeń aerobowych, które wpływają na regulację ciśnienia krwi, poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. Systematyczne spacery przez 18 tygodni obniżają skurczowe ciśnienie krwi o 3,58 mm Hg i rozkurczowe ciśnienie krwi o 1,54 mm Hg, przeciwdziałając nadciśnieniu, otyłości, hipercholesterolemii czy cukrzycy typu 2.

Spacer pomaga na dolegliwości bólowe i nie tylko

Spacery są polecane dla osób cierpiących na przewlekły ból, na przykład w dolnej części pleców. Badania medyczne potwierdzają, że chodzenie pomaga zmniejszyć dyskomfort związany z przewlekłym bólem mięśniowo-szkieletowym. Ta forma aktywności wpływa korzystnie nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale także psychiczne.

Wybierając się na spokojny spacer, można się zrelaksować, zmniejszyć odczuwanie stresu i niepokoju, a także dotlenić organizm i poprawić nastrój. Systematyczne chodzenie ma pozytywny wpływ nie tylko na ogólne samopoczucie, ale również na funkcje poznawcze, kreatywność i poziom energii.

One thought on “Jakie korzyści przynosi chodzenie przez jedną godzinę dziennie?

Dodaj komentarz