fbpx

Popularny napój działa jak antydepresant?

Naukowcy z Japonii zbadali wpływ znanej odmiany napoju na układ nerwowy gryzoni. Odkryto, że herbata matcha działała w sposób zbliżony do antydepresantów, lecz efektywność jej działania zależała od kondycji zwierzęcia.

Depresja jest najczęściej diagnozowanym zaburzeniem psychicznym na świecie. Jedną z jej przyczyn jest obniżenie poziomu dopaminy w mózgu. Ten neurotransmiter poprawia nastrój, wywołuje uczucie szczęścia, zadowolenia i motywuje do działania. W walce z depresją stosuje się leki, ale naukowcy również biorą pod uwagę inne substancje, które mogą wspierać terapię. Wyniki badań nad jednym z takich związków zostały opublikowane w renomowanym czasopiśmie naukowym „Nutrients”.

Herbata a kondycja psychiczna

Grupa badawcza z Uniwersytetu Kumamoto postanowiła zbadać wpływ sproszkowanej herbaty matcha — napoju pochodzącego z Chin, który jest popularny Japonii. Naukowcy podawali zawiesinę herbaty myszom znajdującym się w izolacji społecznej. Niektóre z tych zwierząt były genetycznie odporne na stres, inne zaś — podatne. W wyniku izolacji u myszy wrażliwych na stres zaobserwowano objawy depresji, które zostały złagodzone po podaniu herbaty. Nie zaobserwowano jednak tego efektu u myszy bardziej odpornych na stres.

Następnie badacze zbadał mózgi wrażliwych gryzoni po podaniu ekstraktu z matchy, gdzie zaobserwowali aktywację obszarów pełniących istotną rolę w funkcjonowaniu układów związanych z dopaminą. Te regiony są kluczowe dla regulacji stężenia tego neurotransmitera. Zauważono wzmożoną aktywność komórek związanych z poziomem dopaminy. Takie efekty nie wystąpiły u myszy odpornej na stres.

Potrzebne dalsze badania

Naukowcy potwierdzili uzyskane wyniki w kolejnym eksperymencie. Podanie myszom wrażliwym na stres cząsteczek blokujących receptory dopaminy eliminowało korzystny wpływ herbaty.

— Wyniki te sugerują, że herbata matcha wywiera przeciwdepresyjne działanie przez aktywację dopaminergicznego systemu w mózgu, a to wpływa na stan psychiczny danej jednostki — wyjaśnia Yuki Kurauchi, główny autor badania.

Jak podkreślają autorzy, w przyszłości niezbędne będzie przeprowadzenie dodatkowych badań, zwłaszcza w kwestii tego, jak różnice w stanie psychicznym wpływają na skuteczność działania substancji.

Źródło: kumamoto-u.ac.jp

Dodaj komentarz