fbpx

Nie kładź się do łóżka ze złymi emocjami

Podczas snu mózg wzmacnia negatywne wspomnienia, co utrudnia usunięcie ich z pamięci.

Złe uczucia nie mijają po nocy, ale się konserwują – twierdzą uczeni. To oznacza, że lepiej pogodzić się przed nocą po kłótni i nie oglądać późnym wieczorem dramatycznych wiadomości.

Badanie publikuje pismo „Nature Communications”.

– Wynika z niego, że w czasie snu mózg reorganizuje sposób, w jaki przechowywane są negatywne wspomnienia, co czyni je trudniejszymi do wymazania z pamięci w przyszłości – mówi Yunzhe Liu z uniwersytetu w Pekinie, główny autor pracy. – Proponujemy zatem, by nie stosować metody przesypiania złości – dodaje.

Odkrycie, oprócz tego, że jest dobrą radą dla każdego z nas, może mieć również wpływ na leczenie osób cierpiących na stres pourazowy.

Doświadczenie przeprowadzone w ciągu dwóch dni z udziałem 73 studentów sprawdzało, z jaką skutecznością mogą oni tłumić negatywne wspomnienia. Najpierw ochotnikom pokazano pary zdjęć. Na jednym była neutralna ludzka twarz, a na drugim niepokojące obrazy, takie jak ranni, płaczące dzieci lub zwłoki. Następnie studentom pokazano ponownie zdjęcia, ale już tylko same neutralne twarze i poproszono, by aktywnie myśleli o złym zdjęciu, które było do tej twarzy przypisane, lub świadomie unikali myślenia o nim.

Okazało się, że takie zapominanie negatywnych obrazków spowodowało, że po 30 minutach studenci rzadziej niż grupa myśląca o nich, mogli sobie przypomnieć, jakie złe zdjęcie towarzyszyło neutralnej twarzy.

Jednak kiedy sesję tłumienia wspomnień przeprowadzono po dobrze przespanej nocy, studenci pamiętali je znacznie częściej.

Badania aktywności mózgu studentów przeprowadzone za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego wykazały, że nowo nabyte wspomnienia koncentrowały się najpierw w hipokampie, centrum pamięci mózgu, ale z dnia na dzień rozchodziły się na dalsze struktury kory mózgowej.

Autorzy ostrzegają, że badania dotyczyły zdrowych psychicznie uczestników, a nie pacjentów cierpiących na stres pourazowy. Oczekiwanie, że osoby, które doświadczyły traumatycznych zdarzeń w swoim życiu, rozpoczną pracę nad tłumieniem wspomnień tego samego dnia jest nierealne. Jednak badania mogłyby na pewno pomóc w tworzeniu dla nich specjalnych zajęć.

Źródło: theguardian.com

Dodaj komentarz