fbpx

10 tys. kroków dla lepszego zdrowia? Badacze twierdzą, że wystarczy mniej!

Zespół badaczy z Uniwersytetu Massachusetts pod kierownictwem ekspertki ds. epidemiologii aktywności fizycznej – Amandy Paluch, podzielił się nowymi wynikami badań – nie trzeba wykonywać aż 10 tys. kroków, aby żyć dłużej. Możesz robić znacznie mniej!

Badanie, które objęło grupę ponad 2 tys. zdrowych mężczyzn i kobiet pochodzących z czterech miast Stanów Zjednoczonych prowadzone było na przestrzeni 13 lat, począwszy do 2005 r. Średnia wieku badanych wynosiła ok. 45 lat. Badani zostali wyposażeni w krokomierze, które kontrolowały ilość i intensywność chodu. Eksperyment zakończył się w 2018 r., a do tego czasu zmarło aż 70 proc. uczestników badania.

Wyniki wyglądają następująco: u osób wykonujących średnio 7 tys. kroków dziennie ryzyko przedwczesnej śmierci było od 50 do 70 proc. mniejsze niż u tych, którzy ruszali się mniej. Co ciekawe, intensywność i szybkość chodzenia, a także wykonywanie większej liczby kroków niż 7 tys. nie przekładały się na wydłużenie życia.

W badaniu mierzono ilość i szybkość chodzenia, a także wiek, w jakim zmarli poszczególni badani. Eksperyment nie uwzględniał ich stanu zdrowia, stylu życia czy diety przed rozpoczęciem badania. Badanie zatem ma wiele minusów i nie można go traktować jako miarodajnego. Co więcej, sprzęt, jakiego używano do mierzenia kroków 13 lat temu znacznie różnił się od dzisiejszych nowoczesnych krokomierzy.

Nie jest jasne, w jakim stopniu kroki mierzone na [starszych] monitorach aktywności są porównywalne z krokami mierzonymi przez popularne urządzenia konsumenckie, w tym smartwatche i aplikacje na smartfony – poinformowała Nicole Spartano z Uniwersytetu Bostońskiego.

Nowe wyniki badań mają też swoje plusy. 7 tys. kroków to ok. 5 km dziennie, które jest w stanie pokonać każdy niezależnie od wieku przy niewielkim wysiłku. Nie musi to być trening czy fitness. Wystarczy spacer po codzienne zakupy czy sprzątanie mieszkania. Badacze mają nadzieję, że nowe dane zachęcą bierne osoby, aby zaangażowały się w ruch fizyczny – i nie musi być to słynne 10 tys. kroków. Wykonywanie nawet połowy z 7 tys. kroków przyniesie pozytywne rezultaty – zarówno fizyczne jak i mentalne.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Focus.pl

 

 

One thought on “10 tys. kroków dla lepszego zdrowia? Badacze twierdzą, że wystarczy mniej!

Dodaj komentarz